Ak áno, potom je prenájom auta počas vašich ciest tou najlepšou voľbou. Aby ste si však auto prenajali bez akýchkoľvek problémov a následne si mohli užívať ničím nerušené výlety po pamätihodnostiach, mali by ste pamätať na niekoľko cenných pravidiel.
Prenájom automobilu v zahraničí nám dáva nezávislosť a garantuje pohodlie, pretože vďaka autu si môžeme smer a čas návštev a ciest plne prispôsobiť svojim potrebám a plánom. Je to tiež ideálne riešenie pri cestovaní s deťmi. Prenajaté auto vám umožňuje dať si kedykoľvek počas cesty prestávku a prispôsobiť cestovanie rytmu dňa vášho dieťaťa.
Pred samotným prenájmom automobilu je dobré venovať pozornosť niekoľkým detailom, ktoré zabezpečia bezpečnosť celej transakcie a pomôžu vám vyhnúť sa zbytočnému a nepríjemnému stresu. Na začiatku stojí za to brať do úvahy reputáciu firmy, ktorá prenájom ponúka, cenu za ponúkané služby, taktiež aj miesto, na ktorom by malo dôjsť k vyzdvihnutiu vozidla, ale napríklad aj fakt, či cena zahŕňa neobmedzený počet „voľných” kilometrov – radí Tomas Kaczmarek, marketingový manažér pre strednú a západnú Európu v spoločnosti eSky Group.
O prenájme auta by ste mali premýšľať už v etape plánovania vašej cesty. Ak si vozidlo zarezervujete niekoľko mesiacov pred odchodom, môžete počítať s lepšími cenami a väčším výberom ponúkaných áut. Pre tento účel sa oplatí použiť spoľahlivý internetový prehliadací systém, dostupný napríklad na webe eSky.sk, ktorý vám umožní porovnávať ceny mnohých autopožičovní, pôsobiacich na danom území.
Experti eSky.sk radia, na čo konkrétne sa pri prenájme auta zamerať:
- Čas vyzdvihnutia a vrátenia vozidla – oplatí sa vopred si skontrolovať čas, kedy treba byť na mieste, odkiaľ si máme auto vyzdvihnúť, respektíve ho odovzdať. Oneskorené odovzdanie kľúčikov od auta môže viesť k dodatočným poplatkom, pretože firma môže nedodržanie dohodnutého času považovať za predĺženie prenájmu vozidla o ďalší deň. Najlepšie je objednať si auto hodinu po pristátí a odovzdať ho 2 hodiny pred odletom lietadla.
- Miesto vyzdvihnutia vozidla –niektoré spoločnosti vám umožnia vyzdvihnúť si auto pri letiskovom termináli, zatiaľ čo iné majú svoje autá mimo priestorov letiska, kam vás bezplatne odvezie autobus. Ak je to možné, oplatí sa využiť služieb autopožičovní priamo v termináli – výrazne sa vám tým skráti čas na vyzdvihnutie vozidla.
- Počet a vek šoférov – vodičov vo veku od 30 do 65 rokov by sa nemali týkať žiadne dodatočné náklady. Inak je tomu u mladších šoférov, ktorí musia byť pripravení na vyššiu sumu za prenájom automobilu. Tak isto je potrebné venovať pozornosť povolenému počtu vodičov. Vo všeobecnosti sa v rámci štandardných poplatkov počíta s jedným šoférom, ktorý môže viesť vozidlo, za každého ďalšieho je potrebné si priplatiť.
- Výbava – detské sedačky, navigácia, dodatočné poistenie, reťaze na kolesá, klimatizácia, batožinový priestor – to sú ďalšie momenty, ktoré je potrebné zohľadniť počas procesu výberu a rezervácie vozidla. Podľa počtu pasažierov a cesty, ktorú sa chystáte absolvovať, by ste si mali zvoliť vozidlo, ktoré vám poskytne maximálne bezpečie a potrebný komfort.
- Neobmedzený počet kilometrov, poistenie, palivo – je dôležité, aby zmluva o prenájme auta zahŕňala neobmedzený počet najazdených kilometrov a aby prevzaté vozidlo malo plnú palivovú nádrž (tá by však mala byť plná aj pri jeho odovzdávaní). Pozornosť by ste ale mali venovať aj poisteniu zahrnutému v cene. V praxi je zvykom, že každé vozidlo disponuje štandardným poistením, ktoré zvlášť kryje škody spôsobené poškodením a odcudzením vozidla.
- Záloha – pri vyzdvihnutí vozidla požičovňa vyžaduje určitú zálohu, ktorú realizuje formou zablokovania určitej sumy na platobnej (kreditnej) karte. Ak dôjde k poškodeniu alebo ukradnutiu auta, požičovňa si vyberie príslušnú sumu. V prípade, že zálohu takýmto spôsobom platiť nechcete, je možné zakúpiť si dodatočné poistenie pri rezervácii vozidla alebo jeho vyzdvihnutí a to priamo v príslušnej požičovni vozidiel.
Pri vyzdvihnutí auta musíte mať so sebou váš cestovný pas alebo preukaz totožnosti, vytlačené potvrdenie o rezervácii a kreditnú kartu, s ktorou ste vykonali rezerváciu. Musí byť vystavená na vodičovo meno. Je tiež dôležité skontrolovať aspoň základný technický stav vozidla – nafotiť si ho zvnútra aj zvonku, nahlásiť prípadné škrabance či zárezy, ale aj poškodenie čalúnenia. Mali by ste sa tiež uistiť, či všetky zariadenia vnútri automobilu fungujú – klimatizácia, svetlá, rádio – a či je automobil vybavený lekárničkou a hasiacim prístrojom.
Pri odovzdávaní vozidla sa oplatí požiadať zamestnanca autopožičovne o kontrolu stavu vozidla a prípadný súpis nedostatkov. Spolu s vrátením automobilu musíte požiadať aj o písomné potvrdenie, že na aute nedošlo k žiadnemu poškodeniu – následne získate potvrdenie o „odomknutí” zálohy na vašom účte. Odporúčame vziať si so sebou všetky doklady a potvrdenia, ktoré v autopožičovni dostanete, a uschovať si ich ešte niekoľko mesiacov po vašom návrate domov. Pre každý prípad.
Čo by som mal robiť, ak firma nesprávne stopla vklad alebo si vyúčtovala nesprávnu sumu po vrátení vozidla? Ak došlo k vypožičaniu vozidla a následnému pochybeniu v rámci Európskej únie, môžete využiť právne poradenstvo a pomoc, ktoré poskytuje Európske spotrebiteľské centrum. V rámci tejto organizácie pôsobí odborník, zvlášť pridelený na to, aby odpovedal na otázky spotrebiteľov (tel. +421 905 528 477). Jediné, čo musíte spraviť, je zaslať kompletne vyplnený formulár sťažnosti na adresu Európskeho spotrebiteľského centra, alebo napísať na adresu [email protected].
Nahlásiť chybu v článku