Podľa novej štúdie stačí iba 10 minút stredne intenzívneho behu na zlepšenie vašej nálady a kognitívnych funkcií. Opäť nám to ukazuje, že fyzické a duševné zdravie nie sú dve oddelené nádoby, ale všetko súvisí so všetkým.
Štúdia, ktorú opisuje portál Science Alert sa zamerala najmä na čelový, teda frontálny lalok, nazývaný tiež prefrontálny kortex. Táto časť mozgu je spojená s mnohými výkonnými funkciami, ako je uvažovanie, rozmýšľanie, či rozhodovanie. Ovplyvňuje tiež našu náladu a je zodpovedná aj za motorické funkcie.
Teraz vedci v štúdii publikovanej v časopise Nature – scientific reports odhalili, že beh zvyšuje prietok krvi v tejto oblasti.
Z behu profituje celá oblasť mozgu
„Vzhľadom na rozsah vykonávaných činností mozgu počas behu, a teda koordinácia rovnováhy, pohybu a tiež hýbania sa, je logické, že dochádza k zvýšenej aktivite v prefrontálnom kortexe a že zo zvýšenia mozgovej činnosti môžu profitovať aj iné funkcie v tejto oblasti,“ uvádza biochemik Hideaki Soya z univerzity v japonskom meste Cukuba.
Beh je niečo, čo je pre nás relatívne jednoduché. Na začiatok nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie ani tréning. Vo všeobecnosti sa vie, že cvičenie môže zlepšovať fyzické a duševné zdravie, no napríklad v porovnaní s bicyklovaním je len málo štúdií, ktoré by sa v tomto zameriavali na beh.
Rýchlejšie reakcie a lepšia nálada
Celkovo bolo do výskumu zapojených 26 účastníkov. Po 10 minútach behu im merali reakčné časy pomocou Stroopovho testu farieb, ktorý meria reakčné časy spracovania mozgu. Tento test ste mnohí už pravdepodobne vykonávali aj v rámci zábavy. Jeho podstata je, že vidíte napríklad slovo „Zelená“ no toto slovo je napísané napríklad červenou farbou. Vy musíte pomenovať farbu. Po behu účastníci rýchlejšie reagovali na test a ohlasovali tiež lepšiu náladu.
Mnohé funkcie skúmanej časti mozgu, prefrontálneho kortexu, sú jedinečné pre ľudí a nenachádzajú sa v mozgoch iných živočíchov, takže vedci naznačujú, že objavy, ktoré načrtli, by mohli zvýšiť pochopenie toho, ako sme sa vyvíjali ako samostatný druh.
Vedci zdôrazňujú, že ak možno cvičenie považovať za formu medicíny, potom rôzne druhy cvičenia sú ako rôzne druhy liekov. Teraz, keď vieme viac o účinkoch behu a o tom, ako dokáže pomáhať, mohol by sa použiť aj vo forme terapie.
Nahlásiť chybu v článku