Mnohé prelomové nápady a inovácie vznikali možno inak, než by si väčšina ľudí predstavovala. Podobne to bolo aj v prípade firmy Michelin, ktorá sa vďaka výrobe a predaju pneumatík postupne dostala do viacerých sfér nášho života, pričom na každom fronte žali a stále žnú mimoriadne úspechy.
Ako sme vás informovali, na Slovensko zavíta známy bedeker gurmánov Michelin. Ministerstvo cestovného ruchu a športu ešte pod vedením Dušana Keketiho totiž podpísalo zmluvu v hodnote 175-tisíc eur. Aká je história tohto bedekra?
Ak má dnes nejaká reštaurácia či podnik zaoberajúci sa gastronómiou michelinskú hviezdu, jeho hodnota siaha do výšin. Odráža to fakt, že za dverami danej prevádzky nájdete jedlo, servis aj prostredie najvyššej možnej úrovne, čomu je, prirodzene, prispôsobená aj cena.
V roku 2025 je na svete až 3 657 reštaurácií ocenených hviezdou za svoju kvalitu, prevedenie a úroveň. 3 011 má 1 hviezdu, 495 má 2 hviezdy a tých najlepších, respektíve ohodnotených tromi hviezdami, je len 151 na celej planéte. Najviac sa ich, prirodzene, nachádza vo Francúzsku, kde celý koncept vznikol ešte pred viac ako 130 rokmi, informuje Travel Triangle.
Chceli dostať na cesty viac áut
Len málokto by veril, aký dokonalý a fungujúci marketingový koncept dokázal vzniknúť ešte v roku 1889. Bratia André a Édouard Michelinovci v tej dobe založili spoločnosť Michelin, ktorú celý svet pozná vďaka výrobe pneumatík a ikonickému maskotovi.
Dnes sú autá neoddeliteľnou súčasťou našich životov a tento priemysel patrí na špičku viacerých štátnych ekonomík. Tesne na prelome 19. a 20. storočia bola však situácia diametrálne odlišná. Ako spomína oficiálny web Michelin, pred rokom 1900 jazdilo po celom Francúzsku menej než 3 000 áut. Pre porovnanie, v januári 2021 bolo na francúzskych cestách 38 miliónov vozidiel, píše Statista.
Michelinovci však vedeli, že túto situáciu potrebujú rapídne zmeniť, a tak dostali pravdepodobne najgeniálnejší nápad, aký sa v tej dobe mohol zrodiť. Vyrobili knižný bedeker, respektíve sprievodcu, ktorý obsahoval istú mapu pre motoristov.
Keďže cestná infraštruktúra nebola koncom 19. storočia nejako rozvinutá, bratia sa rozhodli, že spíšu zoznam miest, kde si ľudia budú môcť natankovať, kúpiť si náhradné dielce, vymeniť pneumatiky, prespať, či najesť sa. A to všetko s cieľom, aby sa zvýšil počet áut na cestách, čo by, prirodzene, „zabezpečilo“ viac opotrebovaných pneumatík a následný zvýšený dopyt po nových kusoch, ktorých mali Michelinovci pripravených pomerne dosť.
Zo začiatku sa ich sprievodca rozdával zadarmo. To však skončilo v momente, kedy André Michelin videl, že zamestnanci v predajni si pomocou nich podopierajú stoly. Predniesol legendárnu myšlienku, a síce, že človek si skutočne váži len to, za čo musí zaplatiť.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- ako sa do zoznamu dostali reštaurácie;
- kedy sa rozhodli spoplatniť ho;
- v akých dvoch obdobiach sa prestal vyrábať;
- aké škandály má za sebou bedeker.
Po zakúpení predplatného tiež získaš
- Neobmedzený prístup ku všetkým PREMIUM článkom
- Prístup k exkluzívnym benefitom
Nahlásiť chybu v článku