Lekári sa neraz stretávajú s naozaj bizarnými situáciami. Či už človek utrpel poranenie pri nehode, alebo si ho privodil zámerne, občas to znie ako scenár vystrihnutý zo zvláštneho filmu. Ukážkou je prípad ženy, ktorej lekári z tráviaceho traktu vyoperovali 50 batérií. Zjedla ich zámerne.
Žena prehltla 55 batérií
Írski lekári museli 66-ročnej žene z tela vyoperovať 50 batérií AAA a AA po tom, čo ich zámerne zjedla v snahe ublížiť si, píše portál Live Science. Podľa štúdie publikovanej v časopise Irish Medicinal Journal, počet batérií bol pôvodne neznámy. Až neskôr sa ukázalo, že ich bolo niekoľko desiatok. Akýmsi zázrakom batérie tráviaci trakt nezablokovali ani ho nijak vážnejšie nepoškodili.
Lekári pôvodne zvolili tzv. konzervatívny prístup a rozhodli sa počkať, koľko batérií prejde tráviacim traktom bez chirurgického zásahu. V priebehu týždňa žena vylúčila len 5 batérií. Vyšetrenia ukázali, že ostatné batérie v jej tráviacom trakte ostali zaseknuté na mieste. V priebehu nasledujúcich 3 týždňov sa jej stav zhoršoval, žena sa sťažovala na intenzívnu bolesť brucha.
Niečo také ešte lekári nevideli
Bolo tak nevyhnutné vykonať operáciu. Lekári zo ženinho brucha urobili malý zárez a následne vybrali 46 batérií. Ďalšie 4 museli vybrať cez análny otvor, celkový počet batérií, ktoré žena prehltla, sa tak vyšplhal na 55. Žena sa následne zotavila už bez vážnejších komplikácií.
V prípadovej štúdii sa uvádza, že ide o najvyšší zaznamenaný počet batérií, ktorý človek prehltol počas jediného incidentu. Samozrejme, vyskytlo sa viacero prípadov, kedy museli lekári odstraňovať z tela človeka batérie. Väčšinou však ide o deti, ktoré malé batérie z hračiek prehltli omylom nevediac, že je to nebezpečné. Zámerné prehltnutie veľkého počtu AAA batérií za účelom sebapoškodzovania je naozaj nezvyčajné a šokujúce.
Ak dieťa prehltne malú batériu, tá môže prejsť tráviacim traktom bez vážnejších komplikácií. Ak sa však batéria zasekne napríklad v hrdle, môže zapríčiniť vážne, ba až život ohrozujúce ťažkosti. Sliny totiž môžu spustiť chemickú reakciu, ktorá môže spôsobiť popálenie pažeráka, poškodenie tkanív a vnútorné krvácanie.
Nahlásiť chybu v článku