Geert Wilders nebol vôbec považovaný za ťažkého súpera. Výsledky volieb však ukázali omyl, ktorý urobili súperi aj odborníci, keď politika brali na ľahkú váhu. Jeho Strana pre slobodu (PVV) zvíťazila s veľkým náskokom. Podľa odborníkov ešte môže otriasť európskou politikou.
Nepríjemné a nebezpečné prekvapenie
Krajne pravicová populistická strana, ktorá vykazuje známky extrémizmu zvíťazila nečakane, no s veľkým náskokom, informoval denník Time. Zoskupenie okolo Geerta Wildersa získalo 23,5 percenta hlasov. V 150 člennom parlamente tak dostane 37 kresiel.
Pred sčítaním všetkých hlasov jeho víťazstvu veril len málokto. Wilders pritom nie je žiadny nováčik. V holandskej politike sa pohybuje už desaťročia. Kariéru začínal ako člen liberálnej skupiny vtedajšieho premiéra Marka Rutteho.
Neskôr sa od neho odtrhol a založil protimigračnú PVV. Pre jeho nenávistnú rétoriku voči migrantom a islamu sa mu vyhrážali aj smrťou. V roku 2020 bol dokonca za svoje vyjadrenia o marockých migrantoch uznaný vinným, súd mu však neuložil žiadny trest.
Rétorika nenávisti
Wildersa kvôli jeho populistickej politike a rečiam, na ktorých si vyšliapal cestu k víťazstvu, prirovnávajú k Donaldovi Trumpovi, alebo k novozvolenému argentínskemu prezidentovi Javierovi Mileimu.
Jedným z jeho návrhov, ktorým si získal voličov, je vyhlásenie referenda o vystúpení z Európskej únie. Taktiež plánuje odstúpenie Holandska od svojich medzinárodných záväzkov v oblasti klímy.
Prívržencov zrejme získal aj negatívnym postojom voči pomoci pre Ukrajinu. Tú plánuje zastaviť. Dlhodobo však stavia najmä na téme nenávisti voči islamu. Vyzval na zákaz Koránu v krajine, a taktiež zatvorenie mešít.
Politik hovorí aj o zatvorení hraníc alebo deportovaní ilegálnych migrantov. „Holandsko bolo vážne oslabené v dôsledku pokračujúcich azylových cunami a masovej migrácie,“ píše sa v programe jeho strany.
Zatiaľ nič nie je isté
Ako píšu Aktuality, Wildersova strana zdvojnásobila svoj počet kresiel v parlamente. Spoločná kandidátka Strany práce a Zelenej ľavice, ktorú vedie bývalý eurokomisár Frans Timmermans získala 25 mandátov.
Favorizovaná liberálna pravicová Ľudová strana pre slobodu a demokraciu obsadí 24 kresiel. Nasleduje Nová spoločenská zmluva, ktorá vznikla len tento rok v lete. O takomto výsledku rozhodlo 77,7 percenta oprávnených voličov.
Zatiaľ však podľa českého CNN stále nie je isté, s kým by sa PVV mohlo podariť zložiť koalíciu, a kto zabezpečí Wildersovi, aby sa stal premiérom. Zatiaľ jediným možným partnerom je protestná Strana farmárov (BBB). Ak by sa spojili, stále by im chýbali 2 kreslá. Alternatívou k neúspechu Strany pre slobodu je proeurópska koalícia.
Nahlásiť chybu v článku