Čínsky technologický gigant Alibaba plánuje spustiť vlastný produkt s umelou inteligenciou (AI) v štýle ChatGPT, nazvaný Tongyi Qianwen. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Cloud computingové oddelenie plánuje „v blízkej budúcnosti“ chatbota integrovať naprieč službami spoločnosti Alibaba, nezverejnili však podrobnosti o termínoch.
Technologické spoločnosti po celom svete v uplynulých mesiacoch predstavili svoje verzie takzvaných generatívnych chatbotov s umelou inteligenciou a spoločnosť Alibaba oznámila, že pracuje na konkurentovi známejšieho ChatGPT. Tongyi Qianwen sa dá podľa BBC voľne preložiť ako „hľadanie odpovede kladením tisíc otázok“, no spoločnosť Alibaba nezverejnila anglickú verziu názvu.
Prelomový okamih
„Nachádzame sa v technologicky prelomovom okamihu, ktorého hnacou silou sú generatívna umelá inteligencia a cloud computing,“ povedal pri príležitosti uvedenia Tongyi Qianwen predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ spoločnosti Alibaba Daniel Čang.
Tongyi Qianwen, ktorý dokáže pracovať v angličtine aj čínštine, najprv pridajú do DingTalk, teda aplikácie Alibaby na zasielanie správ na pracovisku. Mal by tam vykonávať množstvo úloh vrátane premeny rozhovorov na stretnutiach na písomné poznámky, písania e-mailov a vypracovávania obchodných návrhov, uviedla spoločnosť.
Integrujú ho aj do aplikácie Tmall Genie, ktorá je podobná inteligentnej hlasovej asistentke Alexe od spoločnosti Amazon. Záujem o generatívnu umelú inteligenciu prudko vzrástol od novembrového zverejnenia ChatGPT spoločnosťou OpenAI, ktorú podporuje Microsoft. Generatívna umelá inteligencia sa dokáže učiť z minulých údajov a vytvárať obsah na nerozoznanie od ľudskej práce.
ChatGPT dokáže odpovedať na otázky použitím prirodzeného, akoby ľudského jazyka a napodobňovať iné štýly písania, pričom ako databázu používa internet v jeho podobe z roku 2021. Spoločnosť Microsoft vynaložila na túto technológiu, ktorú vo februári pridala do svojho vyhľadávača Bing, miliardy dolárov.
Americký softvérový gigant tiež uviedol, že zabuduje verziu ChatGPT do svojich aplikácií Office vrátane Wordu, Excelu, PowerPointu a Outlooku. Svoje vlastné modely umelej inteligencie ohlásili aj Google spoločnosti Alphabet a čínska technologická skupina Baidu, ktoré tiež predstavili podobné chatboty.
V nedávnej správe investičnej banky Goldman Sachs sa pritom uvádza, že umelá inteligencia by mohla podľa odhadov nahradiť ekvivalent 300 miliónov pracovných miest na plný úväzok. Taliansko sa začiatkom tohto mesiaca stalo prvou západnou krajinou, ktorá zablokovala ChatGPT, pričom tamojší úrad na ochranu údajov to zdôvodnil obavami o ochranu súkromia.
Nahlásiť chybu v článku