Foto: wikimedia.org

Dnes patria tigre medzi ohrozené druhy a nemusíme sa báť, že by nás nejaký tiger chcel zožrať.

Nebolo to tak však vždy. Kedysi ich bolo v Indii mnoho a napadnutie tigrom nebolo ničím výnimočným. Veď práve to poslúžilo ako inšpirácia pre slávneho spisovateľa Rudyarda Kiplinga, kde jedným z hlavných hrdinov Knihy džunglí bol práve zlovestný tiger.

Článok pokračuje pod videom ↓

Aj keď sa horory neraz zameriavajú na žraloky, štatistiky hovoria, že tie zabijú ročne v priemere päť ľudí, kým tigrom sa ešte v druhej polovici 20. storočia pripisovalo až 1000 životov ročne. Po roku 1930 to bolo za obdobie 5 rokov až 7 000 obetí. Ani jediné zviera však nemá na konte toľko obetí, ako samica tigra, ktorá si vyslúžila prezývku Chapawatský ľudožrút.

wikipedia.org

Tigrie vyčíňanie začalo v okolí Nepálu ešte v roku 1903. Hovorí sa, že kým samicu tigra bengálskeho zahnali nepálski vojaci za hranice, stihla zabiť 200 ľudí. V Indii následne zabila ďalších 234. Dnes by si za jej usmrtenie vyslúžili lovci pohŕdanie, v tých časoch však zachránili množstvo ľudských životov. Jedným z nich bol aj plukovník James Corbett. Keď ho vláda požiadala, aby tigra ulovil, vyslovil dve podmienky. Nechcel za to žiadnu odmenu a požadoval, aby boli v tom čase z lesov stiahnutí všetci ostatní lovci.

Vláda okamžite súhlasila, a tak sa mohol lov v roku 1907 začať. Tigre pôvodne neboli pre človeka hrozbou, Corbett si však myslel, že za to môžu náročné podmienky, ktoré tigra prinútili pridať do jedálnička aj človeka. Corbett veril, že tigrica je buď zranená alebo je stará a človek pre ňu predstavuje ľahkú korisť. Táto teória sa neskôr potvrdila, tigrica mala zlomený zub, kvôli čomu nemohla loviť svoju zvyčajnú korisť.

wikipedia.org

Povery hovorili, že tigre lovia len počas noci, to však nebola pravda. Ľudožrútska tigrica lovila aj počas žiarivého dňa. Zvyčajne vyčkala, kým bude obeť v predklone, napríklad pri obrábaní úrody, a potom zaútočila. Corbett tigricu vystopoval až do dedinky Champawat. Obyvatelia boli vydesení a zo svojich príbytkov nevyšli už celých päť dní. Napokon však tigrica predsa len našla svoju obeť. Zabila len 16-ročné dievča. Práve to pomohlo Corbettovi zviera vystopovať a napokon tigricu, po 436 obetiach v priebehu štyroch rokov, zastrelil.

Chapawatský ľudožrút sa tak zapísal medzi svetových rekordmanov ako jedno z najvražednejších zvierat na svete. Predbehol ju len tiger, ktorý v 20. storočí zabil údajne až 700 ľudí. Jim Corbett má na konte viacero ľudožrútskych zverov. Po tom, čo skolil ďalšiu tigricu, odobral sa do dôchodku a venoval sa ochrane prírody. Pomohol dokonca založiť jeden z prvých národných parkov, ktorý dostal pomenovanie po ňom – Jim Corbett National Park.

Pozri aj: Smutný príbeh slonice Mary. Kvôli chybe cvičiteľa ju majiteľ cirkusu dal verejne popraviť a urobil z toho nechutné divadlo

allthatisinteresting
Uložiť článok

Najnovšie články