O Martinovi Navrátilovi a jeho expedíciách po celom svete, vás na našej stránke informujeme pravidelne. Mnohým z vás sa vryl do pamäti vďaka jeho ceste Transsibírskou magistrálou. Teraz sa ale Martin chystá na expedíciu, ktorá je unikátna nielen v slovenskom, ale aj v celosvetovom meradle. Cez zamrznutý Beringov prieliv prejde z Ruska až do Ameriky.
380 kilometrov pri teplotách okolo mínus 60 medzi Čukotkou a Aljaškou. Takýto extrém preverí každého dobrodruha. Ako Martin uvádza, ak sa mu to podarí, bude zrejme prvý Slovák, ktorý by to prešiel.
Martina sme sme v súvislosti s touto expedíciou oslovili a ten nám napísal:
„Po tohtoročnej ceste na zimnú Čukotku, kedy sme prešli cez 1000 kilometrov na snežných skútroch pri teplotách mínus 58 °C sme sa zamerali na ešte menej prebádanú oblasť a to je Beringov prieliv, ktorý je v zimných mesiacoch zamrznutý. V dávnych dobách tadeto prechádzali budúci obyvatelia amerického kontinentu a nás napadlo, že prečo by sme to aj my neskúsili. Dnešným problémom nie je ani vymyslieť extrémnu expedíciu, ale hlavne zohnať povolenia, ktoré ťa oprávňujú prejsť hranicou medzi USA a Ruskom.
Ak všetko klapne ako má (vyzerá to, že to vyjde), tak v roku 2020 na prelome februára a marca vyrážame na 380 kilometrový prechod cez zamrznuté more. Ak sa to podari, staneme sa prvými Slovákmi, ktorí prešli suchou nohou z Ruska do USA. Čaká nás zima až mínus 60°C, silný nárazový vietor, ľadové medvede a hlavne nepredvídateľné situácie.“
Beringov prieliv je pás mora nachádzajúci sa medzi najvýchodnejším bodom ázijského kontinentu – Dežňovov mys a najzápadnejším bodom amerického kontinentu – Mys Princa Waleského. Je široký asi 85 kilometrov s hĺbkou 30–50 metrov. V strede úžiny ležia Diomedove ostrovy, ktoré pretína medzinárodná hranica (väčší z dvoch ostrovov patrí Rusku, menší Spojeným štátom). Pomenovaný je po Vitusovi Beringovi, ruskom objaviteľovi dánskeho pôvodu, ktorý prešiel cez prieliv v roku 1728.
Nahlásiť chybu v článku