Rozdeliť svet štátnymi hranicami nebolo jednoduché. Niekde ich tvoria rieky, hrebene vysokých pohorí inde, tam, kde hranica dvoch území nevznikla prirodzene prírodnou činnosťou, museli byť nakreslené takpovediac na kolene priamo do mapy. Podobne, ako na východe Estónska, kde cesta na malú chvíľu prechádza územím susedného Ruska.
Keď sa v roku 1944 kreslila hranica medzi Estónskom a Ruskom, bolo už zrejmé, že pobaltská republika bude súčasťou Sovietskeho zväzu, v rámci ktorého štátna hranica nepredstavovala žiadnu významnú bariéru. Potom však práve pobaltské krajiny spustili dominoefekt rúcania Sovietskeho zväzu. V auguste 1991 sa s novými hranicami objavil prvý problém. Cesta spájajúca obce Sesniki a Lutepää odrazu prechádzala územím cudzieho štátu.
Domy z oboch obcí sú od seba vzdialené približne 2,5 km. Cesta autom tak potrvá len pár minút, pešo by sa dala prejsť bežným tempom za pol hodiny. Formálne však na dĺžke približne 900 metrov dvakrát prekračuje štátnu hranicu medzi Estónskom a Ruskom, napriek tomu, že na nej nenájdete žiadne kontrolné stanovištia. Estónsko sa preto už pred viac ako 10 rokmi rozhodlo vybudovať novú obchádzku, ktorá ruské územie obchádza a spomínané obce prepája. Tá je však dlhá viac ako 15 km.
Ruská oblasť s rozlohou približne 115 hektárov, ktorá rozdeľuje estónske obce Sesniki a Lutepää, je známa ako Saatse Boot. Pomenovaná je podľa neďalekej obce Saatse a tvaru topánky, ktorý výčnelok pripomína.
Obyvatelia Estónska na prejazd ruským územím v Saatse Boot nepotrebujú víza a nie sú podrobení ani hraničnej kontrole dokladov. Namiesto toho je však po ceste spájajúcej Sesniki a Lutepää povolený len prejazd. Autá nemôžu zastaviť, povolený nie je ani peší prechod. V prípade, že niekto tieto nariadenia poruší, je zatknutý ruskou hraničnou políciou, podrobený výsluchu, po ktorom musí zaplatiť pokutu. Tá sa podľa nedávnej reportáže medzinárodného rádia Slobodná Európa pohybuje vo výške 2000 rubľov (cca 30 eur).
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Rusko sa s Estónskom nezmyselnú hranicu pokúsili vyriešiť už pred rokmi. Dohoda o výmene územia, s ktorou najskôr súhlasili obe strany, nakoniec pre nezhody v roku 2013 padla. Táto otázka však ostáva dodnes otvorená. Oblasť je anomáliou aj pre vzájomné napäté vzťahy Estónska s Ruskom ako aj pre fakt, že ich spoločná hranica predstavuje de facto líniu medzi krajinami NATO a samotným Ruskom.
Nahlásiť chybu v článku