Foto: Bald's Leechbook. (British Library/Public Domain)

Čoraz viac nebezpečných baktérií je odolných voči moderným antibiotikám.

Vedci sa preto rozhodli, že sa pokúsia načerpať inšpiráciu v histórii a zistiť, ako rôzne ochorenia liečili naši predkovia. Zdá sa, že napokon uspeli. Tam, kde moderná medicína už nestíha, uspel domáci recept starý tisíc rokov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Mnohé stredoveké liečivá sú účinné aj dnes

Štúdia publikovaná v časopise Scientific Reports uvádza, že domáci recept sa podarilo objaviť v jednej z najstarších lekárskych kníh zo stredovekého Anglicka s názvom Bald’s Leechbook.

Množstvo receptov, ktoré sa v knihe zachovali v súčasnosti využitie nemajú, iné sú však prínosné ešte aj dnes. Napríklad, aj keď dnes už škriatkov v noci z domu vyháňať nemusíme, domáci recept zahŕňajúci cibuľu, cesnak, pór, žlč z kravy a víno je možné v medicíne využiť ešte aj dnes.

Ako píše portál Science Alert, vedci sa v štúdii dokonca nazdávajú, že liečivo má silné antiseptické účinky a môže účinkovať aj v prípade baktérií, ktoré sú už voči moderným antibiotikám odolné. Aby vedci účinok stredovekého receptu otestovali, vyrobili 75 dávok, pričom 15 z nich obsahovalo cibuľu a 15 pór.

Už predošlé testy ukázali, že domáci liek dokáže zničiť zlatého stafylokoka. Aj keď sa táto baktéria v ľudskom tele vyskytuje bežne, v niektorých prípadoch môže pôsobiť patogénne a zapríčiniť infekcie kože či dýchacieho ústrojenstva. Nová štúdia výsledky potvrdila a ukázala, že liečivo je účinné aj v prípade mimoriadne odolných biofilmov. Akonáhle sa z baktérií vytvorí biofilm prichytený o povrch, je mimoriadne náročné zničiť ho. Na jeho vyhubenie je potrebná omnoho vyššia koncentrácia antibiotík ako pri voľne existujúcich baktériách. V extrémnych prípadoch musia lekári dokonca pristúpiť aj k amputácii postihnutej končatiny, aby nedošlo k otrave krvi.

Domáce liečivo ničí aj odolné biofilmy

Zdá sa, že stredoveké liečivo je účinné nielen v prípade zlatého stafylokoka, ale pôsobí aj v prípade ďalších odolných baktérií, ako napríklad Acinetobacter baumanii, Stenotrophomonas maltophilia, S. epidermidis či S. pyogenes.

Pre portál CNN sa odborníci vyjadrili, že liečivo znamená nádej napríklad pre pacientov trpiacich cukrovkou, ktorým sa neraz tvoria ťažko sa hojace rany. Odborníci dodávajú, že liečivo je účinné len vo svojej finálnej podobe. Keď sa pokúsili oddeliť a otestovať jeho jednotlivé zložky, výsledok nebol uspokojivý.

Foto: unsplash

Scientific Reports píše, že nestačí poznať jednotlivé zložky liečiv, je dôležité poznať správne kombinácie látok, ktoré nám umožnia vyrobiť nové antibiotiká na rastlinnej báze. Napríklad, samostatné víno nemá silné antimikrobiálne účinky. Keď ho však vedci z receptu odstránili, účinnosť liečiva prudko poklesla. Platí to aj v prípade cibule či žlče.

Uložiť článok

Najnovšie články