Obaja sú punkáči telom aj dušou. Život si žijú po svojom a nasledujú svoju vášeň všade, kam ich zavedie. Rozhodnutie presťahovať sa z Česka na tropické Bali bolo preto celkom organickým rozhodnutím. A to napriek tomu, že v tom čase mali v Prahe prosperujúci biznis – kultové punkáčske kaderníctvo Salon Joshua, ktoré je dnes špičkovým salónom a spolupracuje s prestížnymi magazínmi či televíziami.
Lukáš však ku šťastiu potrebuje neustále nové výzvy a kaderníctvo ho už v tom čase nemotivovalo. Zato Ázia bola dostatočne veľkým “ihriskom” pre nové projekty a nápady. Ani s dvomi deťmi “na krku” s Martinou neváhali, predali väčšinu cenných vecí a opäť na punkáčov začali nový život v tropickom raji. Učarovalo im surfovanie, krásna príroda a balijský životný štýl, ktorý má ďaleko od materialisticky založeného západného sveta.
Život v kontajneri
Po pár mesiacoch sa však usporené peniaze začali míňať, dariť sa prestalo aj kaderníckemu salónu v Prahe a tak museli manželia hľadať zdroj príjmov inde. Bali je síce známe ako lacná krajina, no skôr pre turistov. Ak chce človek žiť dôstojne s rodinou, platiť účty a nejesť len ryžu, dostane sa na úroveň podobnú Česku či Slovensku. Svoj dom preto Lukáš s Martinou začali prenajímať cez AirBnba sami sa presťahovať do menšieho.
Ich dlhoročná láska k recyklovaniu a dizajnu im však rýchlo vnukla nápad na skvelý projekt. Čo tak stavať domy z lodných kontajnerov? Vzniká ateliér Joshua Design a po dohovore s Petrom Vancurou aj prvý projekt, z ktorého sa vykľul úžasný komplex zo štyroch kontajnerov uprostred ryžových polí, s výhľadom na vulkán a blízky oceán. Doslova rozprávkové bývanie kombinujúce luxus a ekologické princípy v jedno.
Nekupuj — recykluj
Napriek tomu, že ide o kontajner, rozhodne to nie je bývanie pod úroveň. Vo vnútri každého sa skrýva najmodernejší dizajn v duchu minimalizmu. V interiéri prevláda betón, sklo či drevo. Časť z materiálu, ale aj predmety do interiérov a galérie, pochádzajú z “odpadu” nájdeného na pláži. Recyklácia všade, kam sa pozrieš, v duchu hesla “Recycle or die”.
Náklady na energie a údržbu sú minimálne a kontajner má obrovské benefity, zvlášť pri živote v tropickej krajine. Nikdy totiž nevieš, kedy príde nejaká prírodná pohroma, ako napríklad hurikán či tsunami. Plechové steny však narozdiel od betónu či dreva pri nadmernej vlhkosti nenavlhnú a pri zemetrasení sa nezrútia. Zároveň v nich nie je teplo, pretože sú znútra skvelo zaizolované.
Plechové mestečko
Extravagantné kontajnery rýchlo vzbudili záujem a začali prichádzať prvé zákazky, ako napríklad projekt Villa Kontiki. Žiaden megalomanský developerský biznis sa však nechystá, pretože sa to nestotožňuje s filozofiou manželov Černých. Stále zostávajú srdcom punkáčmi a radšej sa vydávajú inou cestou. Budujú alternatívny “plechový” komplex Joshua District, ktorý bude akousi ulicou či malým mestečkom s kaviarňou, galériou, workshopovými dielňami, skejtparkom, jogovým centrom či záhradkou.
A pretože to je najmä o ľuďoch, mala by tu vyrásť komunita podobne zmýšľajúcich “openminded” jedincov. Do konceptu manželom zapadol aj projekt cestovnej kancelárie Joshua travel, ktorá bude do districtu voziť českých turistov. Kto by totiž nechcel stráviť aspoň pár týždňov na tomto jedinečnom mieste, len na skok od surferského raja, ktorý manželia Černí nazývajú príznačne “Balifornia”?
Rodinný podnik Joshua prekvitá a darí sa aj dnes už vychytenému kaderníckemu salónu v Prahe. Čerešničkou na torte je už len vlastná značka recyklovaného oblečenia Very Mary, ktorú podporuje napríklad aj Dara Rollins. Estetické cítenie, lásku k prírode a očividne aj biznis, majú Lukáš s Martinou a Petrom v krvi.
Zdá sa, že Bali má skutočne akési tajomné čaro, ktoré dostane tvoj život do úplne novej dimenzie.
Startitup.sk
Nahlásiť chybu v článku