Tím českého chirurga Bohdana Pomahača transplantoval v Bostonskej nemocnici celú tvár doteraz najstaršiemu pacientovi, ktorý takýto zákrok podstúpil. Zároveň je to aj prvý Afroameričan, ktorému transplantovali tvár.
Ako cituje portál českej televízie CT24 správu z ČTK, 68-ročný pacient Robert Chelsea mal v roku 2013 ťažkú autonehodu, ktorú spôsobil opitý šofér. Chelsea utrpel rozsiahle popáleniny na 60 % tela vrátane jeho tváre. Odvtedy absolvoval približne 30 plastických operácií, no aj tak sa nepodarilo zrekonšruovať pery, nos či jedno z uší.
Jeho zložitý stav mu neumožňoval robiť bežné činnosti. Nemohol sa normálne napiť či najesť bez toho, aby mu jedlo nevypadávalo z úst, nemohol normálne rozprávať a jeho stav tváre bol katastrofálny.
„Chcel by som dobre artikulovať. Rád by som sa normálne napil. A hlavne by som chcel na tvár pobozkať svoju dcéru,“ prial si Chelsea po operácii. Tá sa uskutočnila už v júli, no nemocnica o nej informovala iba v týchto dňoch.
Chelsea sa z náročného zákroku zotavuje veľmi dobre. Lekári veria, že do roka bude schopný normálne rozprávať, jesť či sa smiať. Samozrejmosťou bude ale užívanie liekov na potláčanie imunity, aby jeho telo darovanú tvár neodmietlo.
At 68, Robert Chelsea became the first black patient, & the oldest, to receive a full face #transplant. The 16-hour surgery, led by @pomahacMD, was the 9th face transplant procedure at the Brigham & the 15th nationwide. Read the @TIME story to learn more. https://t.co/uu9A1Vv8lw
— Brigham and Women’s (@BrighamWomens) October 24, 2019
S darovaním tváre bol veľký problém a zháňali ju dlho. Keďže Chelsea je Afroameričan, bolo potrebné nájsť čo najpríbuznejší odtieň pleti. Chelsea síce potreboval iba čiastočnú transplantáciu tváre, no lekári sa po konzultáciách s ním rozhodli pre operáciu celej tváre, aby bol výsledok čo najdokonalejší, uviedol Pomahač.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Podľa magazínu People v júli náhle zomrel 62-ročný Afroameričan, ktorý bol na zozname darcov. Lekári tak po dohode zahájili operáciu. Tá trvala 16 hodín a okrem Bohdana Pomahača na nej asistovalo ďalších 45 lekárov, asistentov, sestier a iných odborníkov.
Nahlásiť chybu v článku