Už roky sa diskutuje o tom, že práve lysohlávky by mohli výrazne pomôcť ľuďom trpiacim ťažkou depresiou. Nie u každého totiž zaberá klasická liečba, odborníci sú preto nútení hľadať alternatívy. Českí vedci teraz pátrajú po dobrovoľníkoch, ktorí by boli ochotní testovať na sebe účinky lysohlávok.
Výsledky sú zatiaľ sľubné
Ako informuje web České noviny, vedci z Národného ústavu duševného zdravia (NÚDZ) pátrajú po dobrovoľníkoch, ktorí by boli ochotní nechať na sebe testovať účinky lysohlávok za účelom liečby depresií. V rámci medzinárodnej štúdie s názvom COMPASS Pathways doteraz vedci skúmali, aké je ideálne dávkovanie výťažku z lysohlávok a prípadné vedľajšie účinky.
Výsledky sú zatiaľ sľubné, pozitívny vplyv pri liečbe depresie pretrvával až po dobu 12 týždňov po podaní jednej dávky psilocybínu (účinnej látky z lysohlávok). Teraz chcú vedci zistiť, ako bude na ľudí vplývať opakované podávanie lysohlávok a ako dlho budú trvať pozitívne účinky, uviedol pre ČTK Jan Červenka, hovorca NÚDZ.
Ide o najväčší výskum svojho druhu a zúčastnilo sa ho zatiaľ 233 (8 z nich bolo z Česka) pacientov z 10 krajín. Ako informuje portál iDnes, u pacientov trpiacich rezistentnou formou depresie je klasická liečba za pomoci dostupných liekov neúčinná. Výsledky ale ukázali, že po podaní 25-miligramovej dávky psilocybínu došlo k zmierneniu príznakov u 20 % pacientov. U pacientov, ktorým bol podaný 1 miligram účinnej látky, došlo k zmierneniu príznakov v 10 % prípadov.
Českí vedci hľadajú dobrovoľníkov
Objavili sa len mierne vedľajšie účinky. V deň podania účinnej látky niektorí pacienti udávali bolesti hlavy, nevoľnosť a závrate. Vo všetkých skupinách pacientov vedci sledovali výskyt samovražedných myšlienok či úmyselného sebapoškodzovania.
Podľa lekárov bol badateľný okamžitý účinok psilocybínu, neželané príznaky sa u pacientov prejavili najskôr po týždni od podania. Účinok liečby by mohla zlepšiť aj dlhodobá psychoterapia. Ďalšia fáza výskumu by mala byť spustená koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka.
V NÚDZ okrem toho prebieha aj výskum, ktorý porovnáva účinok psilocybínu, ketamínu a midazolamu pri liečbe depresie. Každej zo štúdií sa môže zúčastniť 60 dobrovoľníkov. Výskum predstavuje veľkú nádej pre pacientov, pri ktorých bežné formy liečby nezaberajú. Ak sa opäť preukáže pozitívny účinok psilocybínu, existuje šanca, že k nemu budú mať v budúcnosti prístup aj bežní pacienti mimo výskumov.
Depresívnou poruchou trpí po celom svete približne 320 miliónov ľudí a každým rokom ich pribúda čoraz viac. Približne tretina pacientov nereaguje na štandardnú liečbu a až 30 % z nich sa aspoň raz pokúsi siahnuť si na život.
Nahlásiť chybu v článku