Foto: 20th Century Fox

Kazašský národ si zrejme nerád robí srandu sám so seba.

A to je v celku pochopiteľné. Nech je film Borat akokoľvek zábavný, v Kazachstane je považovaný za urážku. A to právom, pretože skutočne ide o výsmech, ktorý sa strávi len ťažko. Bratia Česi mali celkom (ne)milé prekvapenie, keď sa na titulkoch dozvedali, že šiesti občania ich republiky boli zatknutí v Kazachstane za veľmi bizarných príčin.

Článok pokračuje pod videom ↓

Film Borat nesie podtitulok „Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa“ a práve to hovorí za seba. Vo filme v skutočnosti nie je vyslovené ani jedno kazašské slovo. Hovorí sa tu hebrejsky, poľský, rumunsky aj arménsky. Ide o číru paródiu, a preto tu detaily, ako správny jazyk zrejme neboli potrebné. Nehovoriac o tom, že film po uvedení žalovali hneď piati rôzni ľudia.

Vráťme sa ale k tomu čo sa v Kazachstane stalo. Šiesti Česi sa rozhodli navštíviť hlavné mesto tejto malebnej krajiny – Astanu. To však ešte netušili, že po tom, čo si natiahnu čierne parochne, neónovo zelené plavky a budú sa oddávať hrátkam v snehu pred nápisom I love Astana, budú zatknutí. Rovnaké plavky mal na sebe aj herec Sasha Baron-Cohen, ktorý stvárnil Borata. Zatknutie sa odohralo po tom, čo si ich všimla okoloidúca hliadka polície. Šestica komediantov sa tak razom ocitla zatknutá a z komédie sa okamžite stal horror.



Všetko však napokon dobre dopadlo a chlapci majú aspoň úsmevnú príhody „do hospody“. Po tom čo zaplatili pokutu v hodnote 22500 tenge, čo vychádza na 60 eur, boli všetci muži prepustení na slobodu.

Film Borat je v Kazachstane vnímaný ako urážlivý a rasistický. Na druhej strane si našiel aj tu veľké množstvo fanúšikov, ktorý ho považujú za skvelé promo pre turizmus v krajine. Veď ako sa hovorí, aj zlá reklama je reklama.

Pozri aj: Gang lupičov strávil mesiace kopaním 500 metrového tunelu do trezoru v banke, kde sa ukrývalo 270-miliónov eur. Najväčšia lúpež v histórii nedopadla podľa ich predstáv

slavorum.org
Uložiť článok

Najnovšie články