Cena elektrickej energie pre Slovensko dosiahla v piatok (17. 1.) na pražskej burze PXE úroveň 106,63 eura za megawatthodinu (MWh). To predstavuje oproti predchádzajúcemu týždňu nárast o 3,11 %, pričom cena predošlý piatok 10. januára bola na úrovni 103,41 eura/MWh.
Počas týždňa nedochádzalo k výrazným výkyvom a v jeho druhej polovici zaznamenala cena elektrickej energie iba mierne stúpajúcu tendenciu. Cena zemného plynu s dodaním vo februári sa v medzitýždňovom porovnaní taktiež zvýšila, v tomto prípade o 4,17 %.
Zemný plyn s dodaním v budúcom mesiaci sa na holandskej burze TTF predával minulý piatok za 46,887 eura/MWh, pričom predchádzajúci piatok 10. januára dosiahol sumu 45,008 eura/MWh. Tohtoročné maximá zaznamenal plyn 2. januára, keď dosiahol hodnotu 50,273 eura/MWh a dostal sa tak na rekordne vysokú úroveň v ročnom porovnaní.
Európske štáty v honbe za plynom pre svoje zásobníky zvyšujú jeho ceny
Stále vysoká závislosť niektorých východných členov Európskej únie od ruského zemného plynu vedie po zastavení jeho tranzitu cez Ukrajinu k honbe za náhradnými dodávkami. Ide najmä o honbu za skvapalneným zemným plynom (LNG) prepravovaným po mori, čo zvyšuje ceny.
Prispieva k tomu však aj to, že „znepokojivo nízke“ sú aj zásoby plynu aj vo Veľkej Británii, ktorá nie je členom EÚ. „Napriek tomu, že mnohé krajiny nariadili pred zimou minimálne úrovne skladovania, európske zásobníky boli (7. januára) naplnené na 69 percent, čo je pokles oproti 84 percentám v rovnakom čase“ minulého roka,“ uviedla britská spoločnosť Centrica, ktorá je najväčším dodávateľom plynu v krajine.
Centrica pritom hovorí, že zásoby plynu vo Veľkej Británii boli 9. januára v medziročnom porovnaní o 26 percent menšie, takže zásobníky sú plné len do polovice. Podľa firmy boli európske zásoby plynu nižšie ešte pred decembrom minulého roka. „V kombinácii s neúprosne vysokými cenami plynu bolo ťažšie doplniť zásoby cez Vianoce,“ poznamenala.
Nahlásiť chybu v článku