Mačky chované v domácnostiach poriadne zleniveli. Už nemusia celé hodiny tráviť získavaním potravy. Kým ležia na gauči, majitelia im naservírujú hotové jedlo rovno pod nos. Odborníci však ukazujú, že toto umelé potlačovanie prirodzených loveckých inštinktov a potrieb, mačkám môže spôsobiť rôzne emocionálne aj zdravotné problémy.
Pretože aj keď sú mačky vyšľachtené, nestrácajú svoju loveckú podstatu. Bežne v prírode mačka strávi až polovicu bdelého obdobia lovením potravy. Jedlo neprijíma dvakrát či viac denne, ako to býva pri bytových mačkách. Kým niečo uloví, poriadne sa namaká. Okrem toho málokedy nachádza potravu na tom istom mieste, čo taktiež stojí za pozornosť.
Naučte sa rešpektovať mačaciu podstatu
Na priepastný rozdiel medzi prirodzeným spôsobom života mačiek a kŕmením v domácnosti upozornila vo svojej štúdii americká asociácia American Association of Feline Practitioners (AAFP), ktorá sa zaoberá práve prirodzeným správaním sa mačiek. Upozorňuje na to, že mačky sú prakticky vytrhávané zo svojho prostredia, čo pri nesprávnom zaobchádzaní s nimi, môže mať za následok viacero behaviorálnych problémov. I keď sa to tak nezdá, nesprávnym kŕmením, ktoré mnohí z nás považujú za klasický spôsob, mačky môžu mať podobné problémy, ako obézni ľudia. Smutným dôsledkom je stres, fixácia na jedlo či obezita.
Jednoduché tipy, ktorými potešíte svoju chlpatú potvorku
Klasický spôsob kŕmenia, kedy majú mačky misku väčšinu na tom istom mieste a dostávajú potravu v pravidelných intervaloch, ich prakticky nestimuluje k ničomu. Sú zvyknuté na to, že jedlo dostanú bez akejkoľvek námahy.
Na to, aby sa to zmenilo, stačí maličkosť. Podľa doktora Sadeka je dôležité prispôsobiť umiestnenie misiek s jedlom vašej domácnosti, pričom je lepšie dávať mačke misky na vyvýšené miesta. To ju bude stáť aspoň trošku námahy a zabráni tomu, aby bola pri konzumácii rušená.
Predsa len, keď konzumuje žrádlo, je viac zraniteľná, preto by mala mať prístup k bezpečnému miestu. Umiestnenie misky s krmivom by sa malo obmieňať, aby tak mačka nebola fixovaná iba na jedno miesto. Taktiež odborníci odporúčajú dennú dávku jedla rozdeliť na viacero menších porcií, aby sa tak viac rešpektovala mačacia nátura.
Ak máte možnosť, môžete využiť aj dávkovače krmiva, ktoré rozložíte po dome. Pri ich výbere dbajte na to, aby mačka musela vynaložiť nejakú aktivitu na to, aby sa dostala k obsahu. Je predsa lovcom. Aj v prírode musí vynaložiť nemalé úsilie na to, aby sa dostala k potrave. Ani váš byt by nemal byť výnimkou.
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku