Foto: IMDB, Instagram (Kiesza)

Príbeh "ženy, ktorá žila sama na vrchole hory" sa stal svetovou senzáciou. Mal však smutný a tragický koniec.

Dian Fosseyová bola silná žena, ktorú však zabil vlastný hon za dobrom a ušľachtilým posolstvom svojej práce. Táto americká biologička sa zameriavala na štúdium goríl horských a ich života. Adaptovala sa na ich prostredie a roky strávila osamote len v prítomnosti týchto úžasných primátov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Jej významný a srdcervúci príbeh bol sfilmovaný v roku 1988 a v snímke s názvom Gorily v hmle: Príbeh Dian Fosseyovej ju stvárnila Sigourney Weaver. Dian v lone afrických hôr zasvätila gorilám celý svoj život. V roku 1963, po stretnutí s primatológom Louisom Leakeym sa vydala na vlastnú päsť do Konžskej demokratickej republiky.

Virunga Mountain Gorilla 1.jpg
Wikimedia

Kvôli nepokojom sa však krátko po príchode premiestnila do Rwandy, kde po zbytok svojho života, skúmala život goríl horských. Tu založila výskumnú stanicu, ktorá sa nachádzala medzi horami Karisimbi a Visoke. Počas svojho pôsobenia v Rwande, Dian intenzívne bojovala proti pytliactvu a turizmu v tejto oblasti.

Visoke.jpg
Wikimedia

Dian sa narodila v kalifornskom meste San Francisco a jej láska ku zvieratám sa objavovala už v útlom detstve. Započala prvým zvieratkom, ktorým bola zlatá rybička a pokračovala jazdou na koni. Tej sa začala venovať už vo veku šiestich rokov. Jej vášeň ju dotiahla skutočne ďaleko, no práve na to v závere táto húževnatá žena doplatila.

US-223658 Dian Fossey

Gorily milovala zo všetkého najviac. O tom svedčí aj fakt, že svoje záznamy započala v roku 1967 a výskumu sa dohromady venovala 18 rokov. Istotne by sa mu však venovala aj dlhšie nebyť jej tragického úmrtia. Dian bola zavraždená vo svojej chatrči v Rwande a to decembri 1985. Väčšina teórií sa zhoduje na tom, že jej vražda bola dôsledkom aktivizmu v oblasti pytliactva. Keďže v ňom bola Dian úspešná, predstavovala hrozbu pre ľudí, ktorí sa vraždením primátov živili na plný úväzok.

Wikimedia

Aktívne začala odporovať pytliactvu a turizmu v chránených oblastiach po tom, čo títo ľudia zabili jej obľúbeného primáta Digita. Fond, ktorý bol pomenovaný po tomto gorilom samcovi, pomáhal zamedziť pytliackej aktivite, čo sa muselo skôr či neskôr niekomu znepáčilo. Dian však po sebe zanechala silný odkaz v podobe mimoriadne úspešnej kariéry a až neľudsky ušľachtilej činnosti. Za všetko hovorí aj jej posledný záznam v denníku: „Keď si uvedomíme cenu všetkého živého, budeme menej lipnúť na minulosti a môžeme sa tak viac sústrediť na záchranu budúcnosti.“

Človek je však tvor, ktorý koná proti pravidlám prírody a jej prirodzené zákonitosti porušuje na dennej báze. Preto by na tejto planéte nemal existovať. To však už neleží v našich rukách, i keď sa podľa všetkého, a aj podľa Dian samotnej a mnohých ďalších vplyvných vedcov, rútime sa sami k záhube. Pred smrťou stihla Dian napísať svoju knihu, v ktorej mapuje svoj život v afrických horách a prácu s úžasnými primátmi. Kniha dostala názov Gorily v hmle z čoho neskôr vznikol aj zmieňovaný, rovnomenný film.

Pozri aj: Bolo by veľké ako pätina Európy. Takto by to vyzeralo, keby bolo na svete iba jedno väzenie

en.wikipedia.org, csfd.cz
Uložiť článok

Najnovšie články