Správna odpoveď je 16. júl.
Ako to teda chlapci vedeli?
Uvažujme. Ak by Cheryl povedala Bernardovi, že má narodeniny 19-teho, potom by Bernard vedel, že sa narodila 19. mája, keďže iný dátum, ktorý by tomu vyhovoval, tam nie je. Rovnaké by to bolo aj vtedy, ak by mala narodeniny 18. deň v mesiaci.
Z tohto môžeme odvodiť, že Cheryl Albertovi určite nepovedala, že by mala narodeniny v máji alebo v júni, keďže tam sa nachádzajú práve dni 18-teho a 19teho.
Bernard povedal: „Najprv som nevedel, no teraz už viem.“
Vďaka tomu, že Albert povedal, že nevie kedy má narodeniny, Bernard vie, že to nie sú dátumy v máji ani v júni.
Bernard teraz vie, že pokiaľ by mu Cheryl povedala, že sa narodila 14-teho, nemohol by to vedieť, lebo by tam ostali dve možnosti, a to 14. júl a 14 august.
Preto vieme, že 14-teho to nie je. V takom prípade existujú už len 3 možnosti, a to: 16. júla, 15. augusta a 17. augusta.
Potom ale Albert povedal: „Teraz to už viem.“
To znamená, že Albertovi Cheryl povedela, že to musí byť júli, pretože ak by mu Cheryl povedala, že to bolo v auguste, ostali by mu dva dátumy a on by nemohol vybrať správny.
To znamená, že jediný možný termín ostáva 16. júla.
Prišli ste na to? Keď sa nad tým zamyslíme, tak je to skutočne logické a veríme, že mnohí mladí matematici, ktorí sa zúčastnili olympiády, to aj zvládli. Odhliadnuc od toho, že je to matematická úloha, je to celkom zvláštny spôsob, ako oznamovať termín narodenín svojim kamarátom, nemyslíte?
Nahlásiť chybu v článku