Na obežnú dráhu Zeme chcú dostať celkom 900 satelitov, ktoré by zabezpečili vysokorýchlostné „vesmírne“ internetové pripojenie celej planéte. S touto myšlienkou sa aktuálne pohrávajú dve spoločnosti. SpaceX, ale aj menej známa spoločnosť OneWeb, ktorá je v tomto smere veľkým konkurentom Elona Muska. Len včera z Francúzskej Guayany vyštartoval ruský Sojuz s prvými šiestimi satelitmi spoločnosti OneWeb.
Vysokorýchlostný širokopásmový internet pre celý svet. Taká je vízia spoločnosti OneWeb, ktorú by mali zabezpečiť stovky satelitov umiestnených na obežnú dráhu Zeme. Prvých šesť tam včera vyniesla ruská raketa Sojuz zo štartovacej plochy vo Francúzskej Guayane. Každý zo satelitov má takmer 150 kg a vysokorýchlostný internet by mali poskytovať už koncom tohto roka. Celosvetovú sieť by spoločnosť chcela vybudovať v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov.
Spoločnosť OneWeb informovala, že najmenší počet potrebných satelitov na vytvorenie celosvetovej siete vysokorýchlostného internetu je 600. Do vesmíru však plánuje v najbližších rokoch dostať aspoň 900, pričom avizuje, že ak bude spoločnosť úspešná je možné, že sieť bude tvoriť až 2000 kusov. Väčší počet satelitov zabezpečuje rýchlejší internet a menšie riziko technických problémov. Vytvorením takejto siete by spoločnosť OneWeb poskytla internetové pripojenie každému miestu na našej planéte.
Satelity spoločnosti OneWeb budú rozmiestnené približne vo výške 1200 km. Sú navrhnuté tak, aby dokázali samostatne vykonávať manévre potrebné na to, aby sa vyhli iným objektom na nižšej obežnej dráhe Zeme. Majú päťročnú životnosť, po ktorej uplynutí automaticky z obežnej dráhy poputujú atmosférou, kde bezpečne zhoria. To, že to spoločnosť OneWeb so svojím projektom myslí vážne, dokazuje aj fakt, že ďalšie satelity poputujú na obežnú dráhu už budúci rok spolu s raketou Európskej vesmírnej agentúry Ariane 62.
bbc.com, space.com
Nahlásiť chybu v článku