Foto: SITA/Marek Lukáč

Odpovede na najčastejšie otázky ohľadom 2. kola plošného testovania.

Pri vychádzaní a pohybe v červených okresoch v termíne 9. – 14. novembra bude potrebný aktuálny test. V ostatných stačí negatívny výsledok potvrdený na certifikáte z testovania 29. októbra až 1. novembra.

Článok pokračuje pod videom ↓

Prinášame najčastejšie otázky a odpovede na otázky k 2. kolu plošného testovania. Všetky ostatné informácie nájdete na našom webe.

Ktoré okresy sa budú tento víkend testovať?

Foto: SITA/Marek Lukáč

Je ich 45 a sú to nasledovné: Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Bardejov, Brezno, Bytča, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Gelnica, Humenné, Ilava, Kežmarok, Kysucké Nové Mesto, Levoča, Liptovský Mikuláš, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Myjava, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Púchov, Ružomberok, Sabinov, Senica, Skalica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trenčín, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Vranov nad Topľou, Zvolen, Žilina.

Pre koho je určené testovanie?

Pre všetky osoby nad 10 rokov, ktoré sa budú zdržiavať v termíne 9. – 14. novembra v tzv. červených okresoch. Trvalý pobyt nerozhoduje. Na druhom kole plošného testovania sa môžu zúčastniť aj občania bez certifikátu z prvého kola. V piatok o tom informoval Úrad vlády SR. Ľudia, ktorí sa neboli testovať v prvom kole, majú zákaz vychádzania. Na víkendové antigénové testovanie však podľa úradu vlády ísť môžu. A to vďaka výnimke z uznesenia, ktorá hovorí, že zákaz vychádzania neplatí pre osoby „s cieľom neodkladného lekárskeho vyšetrenia“. Tá podľa úradu zahŕňa aj účasť na antigénovom testovaní.

Kde sa dá otestovať v 2. kole?

Foto: SITA/Branislav Bibel

Otestovať sa môžete na ľubovoľnom odbernom mieste v červených okresoch, kde bude prebiehať testovanie, nerozhoduje trvalý pobyt. Pripravených je vyše 2700 odberných miest pre asi 1,8 milióna ľudí. Termín: 7.- 8. november v čase 8:00 – 20:00 hod. (čas sa môže zmeniť vzhľadom na prestávky).

Ako prechádzať z červeného okresu do zeleného a opačne v termíne od 9-14. novembra?

Príklad: Ak bývam v červenom okrese, idem sa testovať – buď v plošnom testovaní druhého kola v 45 okresoch (viď vyššie) v dňoch 7.- 8. novembra, alebo RT-PCR testom s dátumom od 7. novembra. S negatívnym výsledkom môžem prechádzať do zeleného okresu a zdržiavať sa v ňom. Príklad: Ak bývam v zelenom okrese a chcem ísť do červeného okresu v termíne 9.- 14. novembra, potrebujem negatívny výsledok antigénovho testu z druhého kola testovania, alebo negatívny výsledok RT-PCR testu s dátumom od 7. novembra. Pozn.: Cesta na testovanie patrí medzi výnimky zo zákazu vychádzania.

Majú sa testovať aj cudzinci?

Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Áno, na testovaní by sa mali zúčastniť aj cudzinci, ktorí sa preukážu pasom. V prípade neúčasti pre nich rovnako bude platiť zákaz vychádzania.

Prečo nemôžem mať certifikát odfotený v mobile?

Zaregistrovali sme snahy o falšovanie certifikátov z prvého celoplošného testovania, a preto je kontrola ochranných prvkov na mieste. Polícia pri kontrole bude preto uznávať iba originál certifikátu. V prípade, že originálny certifikát pri sebe mať nebudete, hrozí vám pokuta vo výške 1659,- eur.

Výnimky zo zákazu vychádzania

Výnimka zo zákazu vychádzania platí aj pre tých, ktorí sa neboli testovať v prvom kole, ale chcú sa otestovať v druhom kole. Patrí to do výnimky neodkladného zdravotného vyšetrenia. Ostatné výnimky sú dopodrobna popísané na stránke www.somzodpovedny.sk. Občanov upozorňujeme, aby sa v prípade pozitívneho výsledku nechodili opakovane testovať.

Uložiť článok

Najnovšie články