Spríjemňujú nám naše každodenné chvíle v práci, škole alebo pomáhajú počas choroby. Niekto si ich s obľubou pripravuje deň čo deň, iní zvolia odlišné alternatívy osvieženia. Pravdou ale ostáva, že sú neodmysliteľnou súčasťou našich životov už od dávnych dôb a o ich rozmanitosti a kvalite by nám vedel porozprávať nejeden čajový majster či bylinkár.
Striedanie zimy a jari so sebou prináša náročné obdobie neúprosne prepojené s nádchou, prechladnutím, chrípkou či iným respiračným ochorením. Počas daného obdobia konzumácia čajov, čajových zmesí a nápojov s označením „čaj“ značne stúpa.
Ako ale zistiť, ktorý produkt v bežnom supermarkete predstavuje pre naše telo ideálnu voľbu? O zaujímavé a v niektorých prípadoch aj nepríjemné fakty v spojitosti s čajmi, ktoré sú ponúkané na slovenskom trhu sa s nami preto podelil Potravinový sprievodca.
Oboznámil nás s tým, ako sa čo najlepšie zorientovať v regáloch s množstvom „farebných krabičiek“, ale aj tým, čo je pre naše telo najprospešnejšie.
Sypaný vs. porciovaný
Podľa slov Potravinového sprievodcu väčšina ľudí rozdeľuje čaje na sypané a porciované. Často sa môže stať, že spotrebiteľ preferuje najmä kvôli pohodlnosti prípravy a následnej likvidácie zvyškov, práve druhú zo spomenutých kategórií.
Cez bielu textíliu však obsah vrecúška nedokážeme vidieť a niekedy ani cez silónové trojuholníčky nie je možné jednoznačne určiť, čo všetko sa v nich nachádza.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
„Spotrebiteľ ktorý nečíta etikety, kupuje „mačku vo vreci“. Problém nastáva najmä pri produktoch ako je čajové hriate, ktoré sa tvári ako čaj, no v skutočnosti je to zmes na prípravu nealkoholického nápoja. Je fakt, že takéto produkty nájdeme v regáloch spolu s produktami, ktorým sa chcú podobať, v tomto prípade medzi čajmi,“ vysvetľuje Potravinový sprievodca.
Súčasná legislatíva je v tomto prípade zatiaľ prikrátka a jediným overeným odporúčaním v tomto smere preto ostáva dôkladné čítanie etiket. „Aby mohol produkt niesť v názve slovo „čaj“, musí obsahovať minimálne 95 % hmotnosti sušiny rastlinného pôvodu,“ ďalej dodáva.
Spomínané čajové hriate (značka LOYD) v sebe ukrýva len približne 64,5 % zmesi bylín, ktoré sú ale doplnené o umelé arómy a zmes umelých sladidiel, z ktorých 2 sú niekoľko stokrát sladšie, ako bežný cukor (Sacharín – E954, Aspartám – E951).
Najmä tieto prísady spôsobujú to, že nám nápoj tak veľmi chutí. Dané sladidlá ale nepredstavujú pre organizmus vhodnú voľbu. Lepšou alternatívou sú produkty s výhradne prírodnými arómami alebo v ideálnom prípade so žiadnymi.
Certifikát ako záruka kvality
Ak sa ale aj zameriame na percento zloženia čaju, ktorým je jedna bylina alebo ich zmes, nesmieme zabudnúť ani na ich kvalitu. Podobne, ako v iných prípadoch, aj tu platí, že práve tá je dôležitejšia ako kvantita. Čo to ale v prípade čajov znamená ?
Mutual recognition for coffee from July 1, 2020. What does that mean? Companies at the end of the supply chain will be able to use either the Rainforest Alliance Certified™ seal or UTZ label on pack, if they have sourced either one of them. More info: https://t.co/oj7ceeixII pic.twitter.com/O7enfeli0I
— UTZ (@UTZCertified) February 18, 2020
Hlavnými faktormi, na ktoré je vhodné sa zamerať, je menej pesticídov v procese pestovania, udržateľné hospodárstvo a dodržiavanie adekvátnych pracovných podmienok pre pestovateľov. Všetky tieto informácie, pochopiteľne, nie sú vypísané na krabičkách s konečným produktom.
Nám ale stačí vyhľadávať na obaloch niektorú z týchto značiek, ktoré dané princípy podporujú. V zásade ide o svetovo uznávané certifikácie Rainforest Alliance a UTZ, ktorých cieľom je dodržiavanie vyššie spomenutých a mnohých ďalších faktorov.
Skutočne bezpečné slovenské výrobky
Svoju obdobu danej certifikácie má Európska únia a dokonca aj Slovensko (NATURALIS SK). Mnohých z vás dokonca potešíme, pretože na získanie týchto označení je potrebné splniť ešte prísnejšie pravidlá, ako to je v prípade Rainforest Alliance a UTZ.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Na Slovensku napríklad pre získanie certifikácie nesmie pestovateľ používať syntetické hnojivá, regulátory rastu, herbicídy. Veľké negatívum predstavujú aj syntetické konzervačné látky, farbivá, ochucovadlá či emulgátory.
Cesta k získaniu certifikácie NATURALIS SK istotne nie je pre pestovateľov a farmárov najjednoduchšia. Ale dobrou správou pre spotrebiteľa je, že práve takto označené produkty sú nekompromisne kvalitné a vhodné na konzumáciu človekom.
Víťazom naďalej ostávajú lokálne potraviny
Príležitosť konzumovať lokálne potraviny a produkty je jednou zo skvelých výsad, ktoré sa nám na Slovensku dostávajú. „Pokiaľ to je možné, vždy uprednostňujeme domáceho producenta. Podporovať našich poctivých farmárov a pestovateľov je nesmierne dôležité. Poctivé lokálne potraviny sú tou najlepšou voľbou pre naše zdravie a náš potravinový systém,“ dodáva Potravinový sprievodca.
Zahraničný producent predsa len nepozná skutočné potreby nášho organizmu a suroviny, z ktorých svoje produkty vyrába, taktiež nemusia byť ideálnou voľbou.
Aj obal je dôležitý
Potravinový sprievodca dodáva aj niekoľko ďalších dôležitých faktov. „Pri výbere akejkoľvek potraviny by sme mali zohľadniť viaceré kritéria, ako napríklad výživové hľadisko, obsah prídavných látok a zloženie či krajinu pôvodu. Nesmieme zabudnúť ale ani na obalový materiál.“
Podľa jeho slov je najmä obal alebo materiál používaný na výrobu nálevových vreciek často predmetom odborných diskusií.
„Na vrecká v procese lúhovania vplýva vysoká teplota, čoho následkom je uvoľňovanie nežiadúcich látok do samotného čaju. Ide o mikro a nanoplasty, ktoré v dnešnej dobe nájdeme už takmer všade. Nálevové vrecká sa vyrábajú z plastov, ale nájdeme aj papierové alebo bavlnené. Žiaľ, z čoho je vrecúško vyrobené, vie iba samotný výrobca.“
Porciovaný čaj je neraz zabalený jednotlivo vo vrecúškach z papiera alebo plastu, ktoré sú spoločne uzavreté v krabičke, ktorá je taktiež obalená v plaste. V takomto prípade sa neraz stretneme s nemilou skutočnosťou. „Ak sa na dne škatuľky pri porciovaných čajoch nachádza prach, zrejme ide o čaj pozostávajúci z čajového prachu – „odpadu“, ktorý vzniká pri výrobe sypaných čajov.“
Výhody sypaných čajov
Naopak, sypané čaje vieme v obchodoch kúpiť vopred zabalené v papierovom vrecúšku alebo si ho zaobstarať v špecializovanej predajni so sypanými čajmi či lekárni.
Okrem získania kvalitného čaju sa vieme taktiež poradiť s čajovým odborníkom alebo lekárnikom o rôznych účinkoch bylín.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Ale aj v tomto smere je najlepšie držať sa lokálneho pravidla. „Bylinkárstvo je hotová veda. Pred zberom by sme mali mať o byline aspoň základné informácie. Jedným z hlavných pravidiel pri zbere divo rastúcich byliniek je nezávadnosť pôdy a okolitého prostredia. Ak sú v blízkosti porastu aplikované pesticídy, umelé hnojivá, neodporúčame zber takýchto bylín,“ radí Potravinový sprievodca.
Byliny, ktoré je možné zbierať v marci
Prvosienka jarná (Primula veris)
Účinky: zbavuje dýchacie cesty hlienu, posilňuje imunitu, prečisťuje krv a dýchacie cesty
Použitie: čaj, výroba sirupu
Zber: zber žltých kvetov v rozkvete, ktoré je možné sušiť
Pľúcnik lekársky (Pulmonaria officinalis)
Účinky: zmierňuje dráždenie pri kašli, antiseptické účinky, podporuje zrážanlivosť krvi, pôsobí protizápalovo
Použitie: čaj, mladé prízemné listy je možné použiť do šalátov
Zber: zbierajú sa fialovo rúžové kvety (možnosť sušenia) alebo bielo škvrnité mladé listy
Medvedí cesnak (Allium ursinum)
Účinky: podporuje trávenie, má antibakteriálne účinky, posilňuje imunitu, používa sa pri vysokom krvnom tlaku
Použitie: v šalátoch, polievkach, nátierkach
Zber: zbierajú sa dlhé zelené listy kopijovitého tvaru
„O ekologickej nezávadnosti prostredia a tým aj zbere biologicky hodnotných produktov v okolí je neraz najlepšie porozprávať sa s rodičmi či starými rodičmi.“
Ak váhate, či je skutočne bezpečné piť čaje, nemusíte sa obávať. Stačí sa pri ich kúpe či zbere zamerať na skutočne poctivé výrobky či byliny z nezávadných prostredí.
„Čaj by mal tvoriť iba doplnok pitného režimu. Jeho základ by mala tvoriť čistá voda. Zároveň každý druh čaju alebo bylinky je špecifický pre svoje účinky. Vo všeobecnosti sa konzumácia čajov odporúča aj pre vysoký obsah trieslovín, ktoré sa vyznačujú vysokou biologickou aktivitou,“ dodáva na záver Potravinový sprievodca.
Viac informácií k téme čajov sa dozviete na Instagrame Potravinový sprievodca.
Potravinový sprievodca, Zdravopedia
Nahlásiť chybu v článku