Foto: emojipedia.org

Význam niektorých emoji často ani nepoznáme, iné si zas interpretujeme úplne nesprávne.

Aj internetová komunikácia si prešla svojou revolúciou. V jej počiatkoch by ste zrejme márne hľadali smajlíky vyjadrujúce rôzne ľudské emócie. V súčasnosti však na internete a sociálnych sieťach používame na dennodennom poriadku hneď niekoľko desiatok rôznych emotikonov. Ich pravý význam ale často ani nepoznáme. Pri ktorých dochádza k zlej interpretácii najčastejšie? 

Smútok vs. stres

Foto: emojipedia.org

Smajlíka s obráteným úsmevom, smutným výrazom a niečím, čo nápadne pripomína slzu, určite poznáte. Jeho význam je však úplne iný, ako ste si doteraz zrejme mysleli. Navrhnutý bol pôvodne na to, aby vyjadroval stresovú situáciu. To, čo na prvý pohľad pripomína slzu, je v skutočnosti kvapka potu, ktorá má celý význam ešte znásobiť. Pravdou však je, že pri malom rozlíšení a displejoch, je od skutočne plačúceho smajlíka, túto tvár len veľmi ťažké rozoznať.

Tvár dolu hlavou

Foto: emojipedia.org

Čo vlastne tento emotikon znamená? Ak ste ho niekedy použili, potom zrejme každý pri celkom inej situácii. Vyčítať z tohto obrázku jeho pravý význam, je totiž veľmi náročné. Pôvodne mal slúžiť na označenie trápnej, či „hlúpej“ konverzácie. Často sa však používa aj za vyjadrenie vtipkovania či sarkazmu.

O môj bože vs. OK

Foto: emojipedia.org

Na prvý pohľad vyzerá táto postavička celkom jednoznačne. Akoby chytajúc sa za hlavu, hovorila „ó môj bože“. V skutočnosti však znamená, bežne používanú anglickú skratku, OK.

Rockový pozdrav vs. ľúbim ťa

Foto: emojipedia.org

Zrejme ako prvé vás pri tomto geste napadne nejaký rockový pozdrav, alebo niečo iné, spojené s kvalitnou tvrdšou gitarovou muzikou. Po pravde však tento emotikon vznikol ako znak vyjadrujúci slová „ľúbim ťa“. V znakovej reči používanej v USA, sa totiž tieto slová povedia práve týmto gestom.

Ahoj vs. už nie sme priatelia

Foto: emojipedia.org

Znak mávajúcej dlane sa v bežnej komunikácii, naprieč celým svetom, používa ako rýchly pozdrav bez akýchkoľvek slov. Výnimkou je snáď len Čína a jej komunikačná aplikácia WeChat. Ak totiž niekomu pošlete tento znak cez túto aplikáciu, znamená to, že sa s ním navždy lúčite a už viac nie ste priatelia.

Trápenie/bolesť vs. únava

Foto: emojipedia.org

Aj vám sa zdá, že tento smajlík vyzerá až priveľmi utrápene? Navyše, akoby ho i niečo bolelo. Jeho dizajn má však pritom vyjadrovať niečo celkom iné. Ide totiž o uťahaného smajlíka, ktorý by mal indikovať zívanie a únavu.

Vďaka obrovskému množstvu rôznych emoji dnes vieme v internetovej komunikácii vyjadriť akúkoľvek emóciu, situáciu, niekedy i celé vety či dokonca názvy svetovo známych pesničiek. Tatra banka dokonca za rozpoznanie pesničky, zobrazenej cez emoji, aktuálne rozdáva 30 € k novému Študentskému účtu. Myslíte, že dokážete z jednoduchých emoji vylúštiť, akú pesničku zobrazujú? Vyskúšajte to na www.tatraacademy.sk a môžete si aj zahrať o skvelé hudobné ceny ako JBL reproduktor alebo slúchadlá BEATS.

Tento článok vznikol v spolupráci s Tatra bankou

 

Uložiť článok

Najnovšie články