Predstavte si, že by vám bankomat vďaka chybe vydal viac peňazí, ako v skutočnosti máte na účte. Ako by ste sa zachovali? Čašník sa vďaka chybe v bankomate stal milionárom, no jeho svedomie to neunieslo a napokon sa udal sám.
V článku sa dozviete aj:
- ako sa Saunderovi podarilo nájsť chybu v systéme;
- na čo míňal peniaze;
- prečo sa napokon priznal;
- aký dostal trest a čo robil po jeho skončení.
Náhodne objavil chybu v systéme
Dan Saunders bol čašníkom a v roku 2011 si žil svoj život tak ako milióny ľudí po celom svete. Chodil do práce, po práci sa zas rád zabával so svojimi priateľmi. Jedného večera sa mu počas popíjania s kamarátmi v austrálskom meste Wangaratta minuli peniaze a rozhodol sa, že si odskočí nejaké vybrať do neďalekého bankomatu, informuje portál Vice.
Dan Saunders was out drinking in his hometown of Wangaratta, Australia, three hours north of Melbourne, when he stumbled upon an interesting bank glitch.
He’d left the bar to get cash and discovered an ATM that was allowing him to withdraw way beyond his balance. And after a bit… pic.twitter.com/pjN0ybH6i1
— Fascinating (@fasc1nate) November 9, 2023
Všimol si ale, že bankomat mu nečakane dovolil vybrať vyššiu sumu, než s akou rátal. Bankomat ohlásil, že transakcia bola zamietnutá, no napriek tomu mu vydal 200 austrálskych dolárov (približne 122 eur). V tom čase sa 29-ročný muž zo zvedavosti rozhodol, že sa s bankomatom trochu pohrá, aby zistil, čo všetko mu dovolí. Keď odhalil, že výbery nemalých obnosov peňazí môže opakovať, rozhodol sa, že to využije vo svoj prospech.
V podstate v priebehu noci sa tak z neho stal rozprávkovo bohatý človek bez toho, aby musel vynaložiť akékoľvek úsilie. Len počas prvého týždňa minul závratných 20 000 austrálskych dolárov (vyše 12 200 eur) na dizajnérske oblečenie a zábavu, píše web News. Sumu 90 000 dolárov (vyše 55 000 eur) zaplatil len za súkromné lietadlo, ktoré ho vzalo na víkendový výlet na jeden z ázijských ostrovov.
Pomáhal ľuďom žiť svoje sny
Ako vysvetľuje Business Insider, v skorých ranných hodinách boli bankomaty offline a odpojili sa od systémov banky. Saunders si všimol, že medzi výberom a zdokumentovaním transakcie systémom banky došlo k oneskoreniu. Pokiaľ v rámci časového okna (medzi jednou a treťou hodinou v noci), keď bol bankomat offline, prevádzal peniaze medzi svojimi dvoma účtami, mohol vybrať veľké sumy hotovosti bez toho, aby sa účty javili ako prečerpané. Neskôr priznal, že to bola kombinácia alkoholu a nudy, keď sa rozhodol zistiť, kam až môže zájsť.
Počas nasledujúcich piatich mesiacov Saunders pokračoval v podvode a bez zábran si nažíval ako kráľ. Celkovo minul 1,6 milióna austrálskych dolárov (takmer 1 milión eur) na divoké večierky, luxusné hotely a drahé večere. Platil vysoké sumy za cesty súkromnými lietadlami a kupoval drahé darčeky. Občas sa rozhodol vypomôcť aj svojim kamarátom a zaplatil im napríklad školné (na mnohých školách v zahraničí je poriadne vysoké, ľudia si kvôli nemu vyberajú pôžičky a zadlžujú sa). Jednému zo svojich kamarátov finančne zabezpečil štúdium vo Francúzsku.
„Ak máte predstavivosť a peniaze, môžete pomôcť ľuďom žiť ich najodvážnejšie sny,“ vyjadril sa Saunders pre Vice. Cítil sa ako jaskynný muž, ktorému sa práve podarilo prvýkrát objaviť oheň. „Je to super návyková zábava, najmä keď peniaze takpovediac vyťahujete zo vzduchu. Ľudia, ktorí si myslia, že máte peniaze, sa k vám správajú inak.“ Podľa The Sun priznal, že si žil ako v rozprávke, akoby natrafil na čarovný strom, z ktorého len stačí oberať peniaze. Ľudia sa mu jednoducho zverili so svojimi snami a on ich s radosťou plnil. Svojej rodine o tom ale nepovedal.
Nahlásiť chybu v článku