Rôznych astronomických udalostí sa ročne odohrá niekoľko, no niektoré sú vzácnejšie než ostatné. Medzi tie najvzácnejšie, ktoré má človek možnosť vidieť len raz za život, patrí aj výbuch hviezdy T Coronae Borealis.
Hoci k nemu malo prísť už minulý rok, nestalo sa tak. Vedci preto túto udalosť očakávajú v roku 2025. Problém však predstavuje jej nepredvídateľnosť, výbuch totiž môže nastať v podstate kedykoľvek, píše IFLScience. Naposledy sa tak udialo pred 80 rokmi.
Obrovská explózia
Na hviezdnej oblohe nastane obrovská explózia, ktorú bude možné pozorovať aj voľným okom, na čo je dvojhviezdny systém v súhvezdí Severná koruna (Corona Borealis) zvyčajne príliš slabý. Svetlo z výbuchu vzdialeného systému sa šíri kozmom a spôsobí, že na nočnej oblohe sa na niekoľko dní odrazu objaví niečo, čo pre pozorovateľa bude vyzerať ako nová hviezda, dokonca podľa NASA bude jasná ako Polárka, najjasnejšia hviezda súhvezdia Malá medvedica.
V súhvezdí Severná koruna sa nachádza Planúca hviezda (T Coronae Borealis). Ide o premennú hviezdu či rekurentnú novu a skladá sa z dvoch hviezd, konkrétne z červeného obra a bieleho trpaslíka. Kým červený obor je v podstate vyhasnutá a „umierajúca“ hviezda, ktorá spálila svoj vodík (toto sa stane aj s naším Slnkom asi o 5 miliárd rokov), biely trpaslík je obnažené jadro hviezdy, ktoré ale nemá dostatočnú hmotnosť na naštartovanie fúznej reakcie.
Veľkostne sú hviezdy červený obor a biely trpaslík v Planúcej hviezde také odlišné, že bielemu trpaslíkovi trvá až 227 pozemských dní, kým obehne okolo svojho červeného obra. V Planúcej hviezde sa deje to, že hmota, ktorú vyvrhuje červený obor, sa zhromažďuje v blízkosti bieleho trpaslíka a len čo sa jej nahromadí dostatočné množstvo, čo sa stane raz za 80 rokov, tak sa zahreje dostatočne na to, aby sa naštartovala nekontrolovateľná fúzna reakcia.
Nastane veľký výbuch, teplota vzrastie v okamihu aj na 200 miliónov stupňov Celzia, čo sa bude javiť pre pozorovateľa na Zemi ako nová hviezda na oblohe. Odporúčame stiahnuť si napríklad rôzne aplikácie, ktoré vám súhvezdie pomôžu identifikovať, keďže je pomerne malé a nevýrazné. Preto, keď sa v ňom objaví nová a jasná „hviezda“, tak si ju určite všimnete. Ideálne je ale zamieriť ďalej od miest a čo najďalej od svetelného smogu.
Nahlásiť chybu v článku