Zatiaľ je to však hudba budúcnosti, na ktorej usilovne pracuje napríklad Elon Musk so spoločnosťou SpaceX. Do vesmíru sa len tak hocikto nedostane ani teraz a o vesmírnej turistike sa síce hovorí už roky, no mnohí ju považujú za vymoženosť pre tých najbohatších.
Dostupná alternatíva
Nedávno sa Elon Musk rozhodol, že túto informáciu vyvráti. Vo svojom vyjadrení tvrdí, že cesta na Mars nebude len pre tých vyvolených, predať svoj domov a presťahovať sa na Mars si podľa neho bude môcť dovoliť každý priemerný človek.
Elon Musk na svoj Twitter napísal: „Som presvedčený o tom, že sťahovanie na Mars bude jedného dňa stáť menej ako 500 000 dolárov, ba dokonca menej ako 100 000 dolárov. Cena teda bude dostatočne nízka na to, aby si priemerná domácnosť mohla dovoliť predať svoj pozemský domov a presťahovať sa na Mars, ak by chcela.“ Musk dodáva, že ak by sa niekomu na Marse nepáčilo, spiatočný lístok na Zem dostane zdarma.
First firing of Starship Raptor flight engine! So proud of great work by @SpaceX team!! pic.twitter.com/S6aT7Jih4S
— Elon Musk (@elonmusk) February 4, 2019
Motor Raptor
Muskovo vyjadrenie týkajúce sa cien letov na Mars prišlo po tom, čo nedávno odhalil verejnosti nové detaily o rakete Starship, konkrétne o motore s názvom Raptor. Tvrdí, že motor, ktorý by mal raketu poháňať, už bol aj odskúšaný v zariadení SpaceX v Texase. Zverejnil dokonca aj dáta týkajúce sa skúšok, a to účinnosť motora či tlak v komore.
Starship bude mať 18 poschodí a na jej pohon bude potrebných najmenej 6 motorov. Motory budú čoskoro testované aj na prototypoch, ktoré budú odpálené z Brownsvillu v Texase, avšak poletia len na krátku vzdialenosť, a to do výšky niekoľkých kilometrov.
Preparing to fire the Starship Raptor engine at @SpaceX Texas pic.twitter.com/8JCOi1BG6z
— Elon Musk (@elonmusk) February 1, 2019
Záložný plán
Musk sa vyjadril, že jeho cieľom je zabezpečiť, aby bola možnosť presťahovať sa na Mars dostupná pre každého, kto by tak urobiť chcel. O tejto možnosti začal hovoriť už v roku 2015 a uvažuje o nej ako o záložnom pláne pre ľudstvo, keby nastal katastrofický scenár a bolo by nutné Zem opustiť. Od roku 2015 teda pracuje na tom, aby boli rakety väčšie, uniesli viac ľudí a zásob, avšak s nižšími nákladmi.
Falcon 9
SpaceX má v súčasnosti k dispozícii raketu Falcon 9, jej odpálenie však stojí závratných 62 miliónov dolárov a dokáže na obežnú dráhu vyniesť 25 ton váhy. Musk by chcel, aby bolo odpálenie rakety Starship aspoň desaťkrát lacnejšie a okrem toho by mala uniesť 100 ton nákladu a 100 členov posádky.
Falcon 9 and Spaceflight SSO-A: SmallSat Express went vertical last night on SpaceX’s California launch pad at Vandenberg Air Force Base. Vehicle and weather are go ahead of today’s launch window, which opens at 10:32 a.m. PST, 18:32 UTC → https://t.co/gtC39uBC7z pic.twitter.com/JCWvVfNpJD
— SpaceX (@SpaceX) December 3, 2018
Dôvodom bude najmä fakt, že raketu bude možné využiť opäť a miliónové prístroje tak nebudú zničené. Okrem toho, súčiastky by mali byť vyrobené z nehrdzavejúcej ocele namiesto uhlíkových vláken. Oceľ totiž stojí tri doláre za kilogram, kým pri uhlíkových vláknach je to až 200 dolárov za kilogram. Palivo na návrat na Zem by zas bolo možné vyrobiť priamo na Marse.
Či sa Muskove plány podarí aj uskutočniť uvidíme zrejme až o pár rokov, Musk totiž tvrdí, že prvá raketa na Mars by mala odštartovať zo Zeme v roku 2023.
businessinsider
Nahlásiť chybu v článku