Dôležitosť a správny spôsob umývania rúk si mnohí uvedomili až potom, čo sa svetom začal šíriť nebezpečný koronavírus. Ani po týždňoch pripomínania dodržiavania základných hygienických návykov však fakt, že aj pravidelné a dôkladné umývanie rúk dokáže spomaliť šírenie novej nákazy, mnohí stále ignorujú. Rýchlosť rozširovania baktérií sa preto v jednoduchom videu rozhodol demonštrovať bývalý inžinier z NASA.
Rýchlosť šírenia baktérií môže byť rôzna, o tom niet najmenších pochýb. Nech je však akákoľvek, vždy je viac či menej prirýchla na to, aby sme sa dokázali včas spamätať. Tento fakt si však mnohí z nás neuvedomujú a aj napriek varovaniam odborníkov na hygienu niektoré odporúčania ľudia skrátka ignorujú.
Šikovný spôsob, ako ukázať rýchlosť šírenia baktérií
Aj preto sa Mark Rober, bývalý inžinier z NASA (a teraz YouTuber), rozhodol ukázať, ako rýchlo a nekontrolovateľne sa dokážu baktérie šíriť nielen na ľudskom tele, ale aj naprieč priestorom a ešte ďalej. Na jeho video upozornil web Bored Panda.
Baktérie sú ľudským okom neviditeľné, a tak je pre mnohých veľmi ťažké pochopiť, ako rýchlo sa dokážu rozšíriť v našom okolí. Obzvlášť, keď človek je tvor, ktorý všetko skúma hmatom. V tomto prípade ale nejde len o veci či predmety, ktorých sa dotýkame, veľa jednotlivcov si nedokáže predstaviť ani len presný počet dotykov svojho vlastného tela, keďže ide o prirodzený ľudský reflex.
Rober sa preto rozhodol názorne ukázať, prečo je dôležité si umývať ruky, aby sa rozširovaniu baktérií do priestoru zabránilo v čo najvyššej možnej miere. A stačil mu na to obyčajný prášok, ktorý svieti pri použití ultrafialového svetla.
Okamžité výsledky
Rýchlosť prenosu „neviditeľného prášku“ bola naozaj enormná. Stačilo ho totiž aplikovať len na dva páry rúk a už po pár minútach bol roznesený po areáli školy, v ktorej experiment taktiež nakrúcal.
Bývalý inžinier z NASA však nechcel ukázať len rýchlosť šírenia prášku. Ukázal tiež, ako veľmi treba dbať na čas strávený umývaním rúk a dokázal, že čím dlhšie sa tomu budeme venovať, tým viac baktérií na svojich rukách zničíme. Celý zaujímavý experiment si môžete pozrieť na videu nižšie.
Bored Panda
Nahlásiť chybu v článku