Niektoré krajiny sveta majú veľmi veľkú hustotu obyvateľstva. Na malej ploche sa teda „tlačí“ veľmi veľké množstvo ľudí. Medzi krajiny s najvyššou hustotou zaľudnenia patrí napríklad Monako so svojimi viac ako 19-tisíc obyvateľmi na km² alebo Singapur v tesnom závese s viac ako 17-tisíc obyvateľmi na km². Na druhom konci rebríčka sa nachádzajú krajiny ako Mongolsko či Mauritánia, kde nájdete v priemere na jednom km² len 2 ľudí. Ako by vyzerala mapa sveta, keby sa každý štát premiestnil na nové miesto s rozlohou, ktorá odpovedá počtu jeho obyvateľov? Modelová situácia: Čína ako najľudnatejšia krajina sveta by sa premiestnila tam, kde sa dnes nachádza najrozsiahlejšia krajina sveta, a teda na miesto Ruska.
Údaje o počte obyvateľov a rozlohe krajín nájdete kdekoľvek na internete. Organizácia Amazing Maps sa rozhodla tieto údaje vizualizovať pre širokú verejnosť v podobe mapy. Pozrieť si ju môžete práve v tomto článku. Všimnite si, že po tejto zmene by na svojom mieste ostali len 4 štáty, a to: USA, Jemen, Brazília a Írsko. Našli ste, kde by sa v takomto alternatívnom svete nachádzalo Slovensko či Česko?
Ak ste pozorne hľadali, určite ste našli novú polohu Slovenska a Česka. Slovensko by sa premiestnilo na miesto Jordánska a Česko by sa presťahovalo do Guinei.
Organizácia Amazing Maps ponúka svojím fanúšikom na Facebooku či Twitteri aj množstvo iných zaujímavých máp. Niektoré z nich vám ukážeme aj v našom článku.
Svet rozdelený do 4 regiónov s rovnakým počtom obyvateľov
Vzdialenosť, ktorú môžete z európskych hlavných miest prejsť vlakom za menej ako 1 deň
Koľko % z celkového počtu obyvateľov európskych krajín žije v hlavnom meste svojho štátu?
Prvá vytlačená mapa Severnej a Južnej Ameriky z roku 1554
Vegetácia našej planéty
Glóbus vyrezaný z pomaranča
Svet, v ktorom hladina morí stúpne o 100 metrov
Páčia sa vám mapy od organizácie Amazing Maps?
interez.sk (Lukáš M.), mentalfloss.com
Nahlásiť chybu v článku