Jadrové elektrárne sú často kritizované. Či už kvôli nákladnosti a dobe kým sa postavia, alebo aj kvôli potenciálnemu bezpečnostnému riziku, ako sme sa presvedčili v Černobyle či vo Fukušime. No predstavte si jadrovú elektráreň, ktorá nepotrebuje chladiace veže, ani rozľahlé priestory na to, aby tam bola umiestnená. Navyše je bezpečná a v prípade potreby sa dá preniesť. Utópia? Nie iba budúcnosť.
Takto nejako si predstavujú jadrové elektrárne v spoločnosti NuScale. Ich jadrový reaktor má totiž kompaktné rozmery iba približne 20 metrov na dĺžku a 2,7 metra na šírku. V prípade potreby ho tak bude možné aj prevážať a napájať tak aj odľahlé lokality bez nutnosti budovania dlhej elektrickej siete.
NuScale využíva technológiu, ktorá vznikla na Oregonskej štátnej univerzite. Vytvorili tak reaktor, ktorý je kompaktný, malý a aj bezpečný. Technická dokumentácia, ktorá má vyše 12-tisíc strán momentálne prechádza skúmaním Nuclear Regulatory Commission.
Ako informuje Wired, spoločnosť ale už dostala povolenie na vybudovanie 12 reaktorov v národnom laboratóriu v Idaho. Ak všetko pôjde ako má, reaktory by tak mohli začať dodávať elektrinu už v roku 2026.
Tie sa od bežných až tak nelíšia, aj keď sú samozrejme menšie. Využívajú chladenie vodou a vďaka rozmerom sú aj bezpečnejšie a v prípade problémov sa s ním dá efektívnejšie manipulovať. Samozrejme, keďže je reaktor malý, produkuje aj menej elektriny v porovnaní s bežnými komerčnými reaktormi a to na úrovni 60 MW.
Vízia NuScale je ale taká, že v rámci jednej elektrárne by mohlo byť umiestnených desiatky či dokonca stovky takýchto reaktorov, ktoré by produkovali elektrinu. Alebo by boli rozmiestnené rovnomerne vo viacerých objektoch.
Výhodou kompaktnosti je rýchlejšia výstavba, jednoduchšia produkcia a tiež ľahká preprava. Reaktor by takto mohol zabezpečovať elektrinu pre odľahlé lokality alebo pre vojenské základne. Samozrejme, jadrová elektráreň to nie je iba reaktor, ale aj turbína, ktorá generuje elektrickú energiu a ďalšie sústavy, ktoré následne prúd distribuujú. Aj tak je ale malá veľkosť reaktora významný krok vpred.
Aj keď mienka mnohých ľudí nie je jadrovej energetike naklonená, v niektorých krajinách sa považuje za zelenú produkciu elektriny, keďže pri výrobe nevzniká oxid uhličitý. Oproti solárnej či veternej energii je ale oveľa stabilnejšia a dokáže dodávať elektrinu prakticky neustále. Aj preto je potrebný neustály vývoj a zdokonaľovanie technológie.
Veď budúcnosť energetiky vidia vedci stále v jadrovej technológii aj keď v tomto majú na mysli fúzne elektrárne. No tých sa dočkáme s optimistickým výhľadom až o desiatky rokov. Aj preto je vytváranie noviniek v jadrovej energetike, ktoré sa môžu do praxe uplatniť veľmi rýchlo, tak dôležité.
Nahlásiť chybu v článku