Keď začiatkom roka 2018 hrozilo, že sa Kapskému mestu minú zásoby vody, odborníci na environmentálne problémy varovali, že na podobný scenár sa musí v budúcnosti pripraviť celý svet. Prešiel jeden rok a rovnaký, ba ešte horší scenár zažili obyvatelia indického, takmer 5-miliónového mesta, Chennai. Problém s vodou však pokračuje ako domino efekt. Podľa oficiálnej správy think tanku NITI Ayog môže už budúci rok zásoby podzemnej vody vyčerpať až 21 indických miest.
V šiestom počtom obyvateľov najväčšom meste Indie – Chennai nepršalo viac ako 200 dní. Suchá klíma spolu s extrémnou vlnou horúčav, ktorá zasiahla Indiu v priebehu júna, zapríčinili vyschnutie dvoch obrovských rezervoárov, ktoré mesto zásobovali pitnou vodou. 5 miliónov ľudí tak ostalo odkázaných na prídely vody a hodiny postávania v radoch pred cisternami. Situácia v Chennai je prísnym varovaním pre celú Indiu a to aj z dôvodu, že mesto ani zďaleka nepatrí k najsuchším oblastiam krajiny.
Podľa oficiálnej správy think tanku NITI Ayog hrozí už budúci rok rovnaký scenár viac ako 100 miliónom obyvateľov Indie, informuje indická televízia NDTV. V roku 2020 hrozí vyčerpanie zásob pitnej vody až 21 indickým mestám vrátane tých najväčších ako Dillí, Bengalúr či Hajdarabát. Správa tiež tvrdí, že do roku 2030 stratí prístup k pitnej vode asi 40% obyvateľov krajiny, čo by podľa populačnej prognózy mohlo predstavovať viac ako 610 miliónov ľudí.
V Chennai vyschli tento rok korytá troch riek, štyri vodné nádrže a päť mokradí. V dôsledku obdobia sucha a úderu extrémnej vlny horúčav, ktorá spôsobila oddialenie monzúnového obdobia, tak o vodu prišla metropola, ktorá má podstatne lepšie zásobovanie vodou ako mnoho ďalších indických veľkomiest. Pre Indiu, kde sa každoročne obyvatelia stretávajú s čoraz extrémnejšími prejavmi počasia, je to varovné znamenie.
Podľa aktuálnej správy Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva postihne klimatická zmena v najväčšej miere chudobné obyvateľstvo sveta. India, ktorá by v priebehu desaťročia mala počtom obyvateľom predbehnúť Čínu a stať sa tak najľudnatejšou krajinou, súčasne patrí k najchudobnejším oblastiam sveta, keď v rebríčku HDP na jedného obyvateľa zastupuje 156. miesto (Slovensko je 61. mieste). Ak indická vláda a príslušné úrady nezačnú problém s vodou riešiť okamžite, už budúci rok môže veľká časť krajiny na vlastnej koži zažiť, aká budúcnosť môže v najbližších dekádach čakať celú planétu.
Nahlásiť chybu v článku