Slovenské národné múzeum (SNM) s najväčšou pravdepodobnosťou povedie Andrea Predajňová. Vo výberovom konaní, ktoré sa konalo pred Veľkou nocou za zatvorenými dverami, mala dosiahnuť najviac bodov. Bývalá novinárka a niekdajšia hovorkyňa generálnej prokuratúry však už teraz čelí viacerým obvineniam. Otázna je aj jej päťročná prax v oblasti kultúry.
Andrea Predajňová viedla niekoľko mesiacov Múzeum Betliar. Jej pôsobenie na poste poverenej riaditeľky poznačilo trestné oznámenie, ktoré na ňu podala mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) pre obvinenia zamestnancov, ktorí tvrdia, že ich mala diskriminovať, šikanovať a ponižovať. Zazneli aj obvinenia zo sexuálneho obťažovania.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Požadovaná päťročná prax je otázna
Aktuálne sa objavujú otázniky ohľadom jej spôsobilosti viesť najväčšiu kultúrnu inštitúciu na Slovensku, ktorá zamestnáva viac ako 600 ľudí a pod jej správu patria desiatky kultúrnych pamiatok. Portál Aktuality má k dispozícii Predajňovej životopis. Ten by mal dokazovať minimálne päťročnú prax, ktorú rezort Martiny Šimkovičovej požadoval aj pri výberovom konaní na pozíciu generálneho riaditeľa SNM.
Podľa životopisu to však vyzerá tak, že päť rokov praxe možno brať v úvahu len v prípade, ak do nej zarátame aj prácu televíznej redaktorky, ktorá prináša kultúrne témy. Predajňová vo výberovom konaní porazila napríklad historika Martina Homzu alebo šéfa komunikácie SNM Jozefa Bednára.
Výsledky inšpekcie
V prípade spomínanej diskriminácie a šikany zo strany v tom čase poverenej riaditeľky SNM-Betliar voči zamestnancom bol na Inšpektorát práce Košice podaný podnet zo strany pracovníkov. Ten nemal zistiť žiadne pochybenia v prípade riadenia inštitúcie, píše TASR.
„Výkonom inšpekcie práce neboli zistené porušenia kontrolovaného subjektu v oblasti pracovnoprávnych vzťahov, v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a v oblasti nelegálneho zamestnávania,“ citovala Predajňová stanovisko inšpekcie.
V súvislosti s týmito závermi avizovala podanie trestného oznámenia za ohováranie. Podnet, ktorý podali niektorí zamestnanci múzea, považuje za súčasť šikanovania podriadených nadriadeného a súčasť diskreditačnej kampane voči jej osobe.
Odôvodnenie nominácie
Keď Šimkovičová poverila Predajňovú vedením SNM-Betliar, múzeum informovalo o jej dotyku s kultúrou prostredníctvom tlačovej správy. „Už počas vysokoškolského štúdia pôsobila ako lektorka na hrade Krásna Hôrka, ktorý je súčasťou Múzea Betliar. Vo svojej diplomovej a rigoróznej práci sa venovala práve rodu Andrássyovcov, ktorý je s tamojším múzeom spätý. Výsledky svojej rigoróznej práce vedecky prezentovala aj v kaštieli Betliar. Pôsobila ako novinárka a hovorkyňa a v minulosti pracovala aj v SNM – Múzeu bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň.“
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Verejnosť si ju môže pamätať ako dlhoročnú hovorkyňu Generálnej prokuratúry SR a novinárku. Ako hovorkyňa prokuratúry získala „hovorcovskú malinu“, anticenu za to, že ju obťažovali novinárske otázky.
Nahlásiť chybu v článku