Vianoce však so sebou nesú aj jednu nevýhodu, neraz tým maškrtám jednoducho nedokážeme odolať a prejedáme sa takmer do prasknutia, následkom čoho sú neraz nielen tráviace ťažkosti, ale aj pribudnuté kilogramy. Predstavte si však, že by sa splnil sen všetkých milovníkov jedla, jesť donekonečna a nepribrať ani gram.
Metabolické procesy
Vedcom sa nedávno podaril objav, ktorý jednoznačne urobí radosť mnohým ľuďom. Zistili totiž, že stačí pozmeniť jediný gén na to, aby mohli myši jesť do ľubovôle a nepribrať. Sily spojili vedci z univerzít v Texase a v Austrálii a zdá sa, že ich objav sa zaradí medzi prelomové. Gén, s ktorým pracujú, má názov RCAN1 a pôsobí ako inhibítor mnohých metabolických procesov a stará sa medzi iným aj o to, akým spôsobom telo produkuje teplo.
Využitie v medicíne
Keď spomínaný gén RCAN1 vedci narušili, ukázalo sa, že myši prestali priberať z jedla, nech im ho podávali v akomkoľvek množstve. Ich metabolizmus bol pozmenený a dokázal spáliť viac kalórií. Experiment s modifikáciou génu bol zatiaľ vykonaný len na myšiach, no jeho pokračovanie vyzerá naozaj sľubne. Vedci tvrdia, že keď bude možné manipulovať s génom v ľudskom tele, liečba obezity a iných metabolických problémov bude oveľa efektívnejšia a jednoduchšia.
Boj s obezitou
Obéznych ľudí je na svete čoraz viac a mnohí majú s kontrolovaním svojej váhy značný problém. Jeden z autorov štúdie, Damien Keating sa vyjadril, že ak budú experimenty úspešné, v budúcnosti by možno stačilo užiť jedinú tabletku, ktorá by dokázala funkciu génu pozmeniť a následne pomôcť ľuďom k strate hmotnosti. Keating dodáva, že vedci už usilovne pracujú na testovaní liekov, ktoré sa zameriavajú na proteíny v bunkách súvisiace s génom RCAN1. Skúmajú, do akej miery dochádza k inhibícii, od čoho závisí, či sa liek stane „superliekom“ na obezitu.
Hnedý a biely tuk
V ľudskom tele sa nachádzajú dva typy tuku, hnedý a biely tuk. V bielom tuku je uskladnená energia, ktorú telo spotrebúva. V hnedom tuku sa nachádza množstvo mitochondrií, ktoré energiu spaľujú a produkujú teplo. S postupujúcim vekom nám hnedý tuk v tele ubúda a menej ho majú aj ľudia trpiaci cukrovkou a obézni jedinci. Vedci sa nazdávajú, že zmena génu RCAN1 môže prispieť k tomu, že biely tuk sa v tele premení na hnedý tuk. Telo by tak spaľovalo viac kalórií aj počas odpočinku bez toho, aby sa človek musel trápiť diétami či potiť sa v telocvični.
Samozrejme, tento výskum ešte nejaký ten čas zaberie a výsledný liek nebude zázračný, stále bude potrebná vyvážená strava a pohyb. Dovtedy sa však musíme spoliehať na overené metódy, sebadisciplínu a tvrdú drinu.
iflscience
Nahlásiť chybu v článku