Ilustračná foto: unsplash

Má ísť o megaprojekt storočia.

India sa chystá spustiť megaprojekt, na ktorom sa pracuje už viac ako sto rokov. Jeho cieľom je prepojiť rieky a zásobovať vodou miesta, ktoré trpia suchom a zmierniť záplavy v iných oblastiach.

Článok pokračuje pod videom ↓

Má zabrániť záplavám a suchám

Ako informuje web Science Times, kým niektoré časti Indie sužujú záplavy, v iných ľudia bojujú s extrémnym suchom. Úrady tak dlhodobo hľadali spôsob, ako tento problém vyriešiť. Veria, že rovnováhu by bolo možné docieliť prepojením riečneho systému a presmerovaním vody na správne miesta.

Ilustračná foto: unsplash

Projekt s názvom National River Linking Project (NRLP) je vo fáze príprav už viac ako storočie. Prvá oficiálna zmienka o ňom zaznela ešte v roku 1919. Prepojí niekoľko riek subkontinentu a spojí nestále toky blízkych povodí do masívnej vodnej siete, ktorá sa bude tiahnuť od Himalájí až po Arabské more a Bengálsky záliv. Súčasťou siete bude 37 riek a zhruba 3 000 priehrad.

Niektorí o ňom pochybujú

Bude potrebné vyhĺbiť 30 prepojení, ktoré by mali po krajine ročne prepraviť 200 miliárd kubických metrov vody. Podporí sa tým tiež tvorba elektrickej energie za pomoci vody a projekt pomôže aj so závlahou miliónov hektárov polí s plodinami. Odborníci tvrdia, že projekt, ktorý má stáť 168 miliárd dolárov, je jedinečný svojou veľkoleposťou a vo svete nemá konkurenciu, aj keď niekoľko podobných už bolo vykonaných, napríklad v Číne.

Ilustračná foto: unsplash

Vyhĺbenie prvého prepojenia už bolo schválené aj vládou a veci by sa mali dať do pohybu už čoskoro. Odborníci na vodné hospodárstvo sú však skeptickí, pokiaľ ide o vedecké základy tohto odvážneho plánu. Obávajú sa, že úrady dostatočne nezohľadnili možné nepredvídané účinky presunu takého masívneho množstva vody. Nedávna štúdia napríklad naznačuje, že projekt prepojenia riek môže ovplyvniť obdobie monzúnov v Indii.

Uložiť článok

Najnovšie články