Česká polícia vyšetruje štvrtkový útok nožom v Hradci Králové ako dvojnásobnú vraždu, uviedla to stanica ČT24. Kriminalisti vypočúvajú svedkov, zaisťujú kamerové záznamy a pokúšajú sa zistiť motív útočníka, informuje spravodajkyňa TASR.
„Za posledné dva roky došlo k približne 25-percentnému nárastu počtu detí, ktoré spáchajú násilný trestný čin. Pri aktuálnom prípade nás bude zaujímať nielen osoba útočníka, ale tiež okolnosti útoku, vzťahy s okolím a motivácia,“ napísala polícia na sieti X.
Pravdepodobne nešlo o teroristický útok
Neskôr dodala, že nič nenasvedčuje tomu, že by išlo o teroristický útok. „Informácie, ktoré máme v tejto chvíli k dispozícii a ktoré sa môžu ešte zmeniť, nasvedčujú skôr tomu, že výber obetí bol náhodný,“ doplnila polícia.
Motiv útočníka stále není zřejmý. Nic však nenasvědčuje tomu, že by se jednalo o teroristický útok. Informace, které máme v tuto chvíli k dispozici a které se mohou ještě změnit, nasvědčují spíše tomu, že výběr obětí byl náhodný.
— Policie ČR (@PolicieCZ) February 20, 2025
Vo štvrtok ráno v nákupnej zóne v Hradci Hrálové zaútočil v jednom z obchodov 16-ročný Čech s nožom na dve predavačky. Podľa polície útočil postupne, jednu napadol priamo v predajni a druhú v zázemí. Obe neskôr napriek snahe záchranárov, ktorí ich resuscitovali takmer 45 minút, zraneniam podľahli.
Polícia podotkla, že veliteľ polície bol na mieste činu do jednej minúty od útoku a okamžite začal ženám poskytovať prvú pomoc. Útočník z miesta utiekol, zásahová jednotka ho zadržala do niekoľkých minút. Na preverovaní informácií sa aktuálne podieľajú vyššie desiatky policajtov a kriminalistov, ktorí pracujú jednak v okolí tragickej udalosti a tiež v ďalších častiach mesta.
Nahlásiť chybu v článku