Každý to nazýva inak. Niekto obmedzovanie osobnej slobody, zatiaľ čo druhí v tom vidia snahu o bezpečnosť. Ako by ste sa však cítili, keby vám zamestnávateľ dal zaviesť pod kožu mikročipový implantát? Presne takýto osud pravdepodobne čaká tisícky zamestnancov britských firiem, ktorí asi nebudú týmto nápadom až takí nadšení.
O zavedení mikročipov riaditelia rôznych väčších firiem vo Veľkej Británii uvažujú už pomerne dlho. To, čo sa zdalo ako absolútne sci-fi, sa stáva realitou. A kto naozaj chce, ten si vie svoj čin zdôvodniť. Je to tak aj v tomto prípade.
Bezpečnosť nadovšetko?
Swedish company #BioHax sets its sights on UK firms after installing #RFID chips in over 4,000 staff in Sweden and US.#BioTech#Security#BigBrotherhttps://t.co/k5HBteoSzS
— Peter Horgan (@PeterJeppstones) November 14, 2018
S použitím mikročípov na podnikateľské účely sa dnes môžeme stretnúť vo Švédsku. Za ich výrobou stojí švédska spoločnosť Biohax, ktorá ich využíva od roku 2015. Podľa zakladateľa Jowana Österlunda v niektorých firmách nahradili používanie identifikačných kariet a tak zvýšili bezpečnosť citlivých firemných údajov.
Keďže sa táto idea vo Švédsku uchytila, spoločnosť Biohax konzultuje s rôznymi právnickými a finančnými firmami vo Veľkej Británii, ktoré taktiež prejavili záujem o čipovanie svojich zamestnancov.
Každá minca má dve strany
Biohax says UK businesses planning microchip implants for employees https://t.co/I6fJNUGHFR pic.twitter.com/ImXzU8XHRq
— Viral News Now (@ViralNewsNow1) November 13, 2018
Informácia má cenu zlata. Ak pracujete vo firme, kde sú citlivé informácie základom úspešného biznisu, je logické, že sa obávate ich úniku. Práve používanie mikročipov by malo zabrániť tomu, aby sa informácie nedostali do neželaných rúk. Jedna z britských firiem, ktorá poskytuje služby práve vo finančnej oblasti, má až stovky tisíc zamestnancov. Ak sa táto firma dohodne s Biohaxom, tak sa títo zamestnanci čipovaniu s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhnú.
Samozrejme, mnohí apelujú na etické hľadisko tohto kroku. Na jednej strane ochrana dôležitých informácií, na druhej strane sloboda človeka. Ak budete mať v tele zavedený mikročip, nikdy nebudete vedieť, čo všetko sa o vás dozvie váš zamestnávateľ.
Nie sú väčšie ako zrnko ryže
Now workers could get MICRO-CHIPPED by their bosses: What are the Biohax microchip implants and what do they do?The microchips are the same kind that are used on pets.They used near field communication which is the same technology used in contactless bank cards. pic.twitter.com/7910dJdDec
— Nico Spalato (@NikeSpalato) November 11, 2018
Mikročipy sa implantujú pod pokožku, medzi palec a ukazovák. Sú naozaj mikroskopické, podľa slov výrobcu nepresahujú veľkosť zrnka ryže. Pomocou nich sa budú môcť zamestnanci dostať do svojej kancelárie aj prihlásiť sa k svojim užívateľským kontám. Mikročip nielenže úplne nahradí identifikačné karty, ale v prípade nehody vie poskytnúť všetky nevyhnutné údaje o zranenom človeku.
Debata o možnom zavedení mikročipov samozrejme poriadne rozbúrila hladiny. Mnoho ľudí je presvedčených o tom, že ich použitie predstavuje veľký zásah do osobnej slobody. Spoločnosť Biohax však tvrdí, že mikročip neobsahuje sledovacie zariadenie, ani GPS. Podľa ich slov je prioritne určený na ochranu citlivých informácií. Či je to však naozaj tak, ukáže len čas.
unilad
Nahlásiť chybu v článku