Už v piatok nás po prijatí uznesenia členovia vlády informovali, že britský variant nového koronavírusu sa potvrdil v 74 percentách vzoriek preverovaných Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
Zdá sa, že pre niektorých sa britská mutácia koronavírusu stala dobrou výhovorkou, problém však je, že stále nemáme relevantné dáta za dlhšie obdobie. Lekár Peter Visolajský vo svojom najnovšom príspevku informuje, že mnohí predstavitelia vlády, napríklad aj Igor Matovič tvrdia, že lockdown nezaberá. Netreba zabúdať, že na Slovensku bol prijatý neskoro a jeho účinky sa nestihli prejaviť aj v kombinácii s mutáciou, ktorá tu je však už od novembra.
Britská mutácia vs. lockdown
Vo svojom statuse Visolajský píše, že „veľa epidemiológov a politikov (hlavne ak sa stretávajú na MZSR) opakuje ako je britská mutácia viac smrtnejšia a o 70 % sa viac šíri, že viac postihuje mladších a deti. Lockdown u nás nefunguje vraj pre britskú mutáciu, lebo zvýšila reprodukčné číslo“. Reprodukčné číslo sa ale na posledných tlačových besedách neobjavilo, rezort zdravotníctva ho odstránil po tom, ako tieto dáta nie sú po plošnom testovaní jednoznačné.
Britská mutácia B 1.1.7 na Slovensku slúži veľa ľuďom ako výborná výhovorka.
že vraj lockdown na Slovensku nezaberá…
Uverejnil používateľ Peter Visolajský Pondelok 8. februára 2021
Lockdown máme len na papieri
Napríklad osýpky majú reprodukčné číslo 18, teda 1 chorý nakazí 18 ďalších a čuduj sa svete, nikto nepochybuje, že lockdown funguje aj na osýpky. Na Slovensku však počujeme, ako lockdown nefunguje, lebo koronavírusu stúplo Rt na 1,3. Ak nám lockdown nefunguje, bude to skôr tým, že ho máme viac na papieri ako v realite. Správna cesta ako pomôcť Slovensku nie je hľadať výhovorky, ale riešenia, uzavrel svoj status Visolajský.
Britská mutácia je podľa premiéra po celom Slovensku
Celkovo bolo RT-PCR metódou na prítomnosť nového typu mutácie preverených 1962 klinických vzoriek. V piatok to po rokovaní vlády povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí. Premiér Igor Matovič povedal, že pretestované boli všetky vzorky, ktoré boli identifikované v stredu (3. 2.) ako pozitívne špeciálnym testom, ktorý je určený len na britskú mutáciu. „Je to po celom Slovensku,“ reagoval na výsledky premiér.
„Britskí vedci dokázali, že pokiaľ by bola prevalencia alebo množstvo tohto kmeňa v populácii 100 percent, tak reprodukčné číslo pri použití najtvrdších karanténnych opatrení je 1,2,“ povedal Krajčí s tým, že na Slovensku sa v rámci tohto typu pohybuje reprodukčné číslo okolo 1.
Pri každom uvoľnení opatrení to podľa neho môže spôsobiť explóziu nových infikovaných prípadov. Najzávažnejšia situácia je podľa jeho slov na západnom Slovensku, kde bola potvrdená takmer v 100 percentách v Trnave. Najlepšie je na tom Žilinský kraj, ktorý má incidenciu necelých 50 percent. Komentoval, že tento tip postihuje najmä strednú časť populácie. Podľa jeho slov ide o veľmi vysoké číslo. V testovaní na prítomnosť britskej mutácie sa bude naďalej pokračovať, dodal Krajčí.
Nahlásiť chybu v článku