Britská vláda zaviedla od utorka zákaz používania plastových mikroguľôčok v kozmetike a v ďalších zmývateľných produktoch. Ide podľa nej o „jeden z najtvrdších zákazov na svete“.
Výrobcovia kozmetiky a predmetov dennej potreby majú zákaz pridávať tieto malé čiastočky do pílingov na tvár, zubných pást, sprchovacích gélov a iných produktov, uviedla ministerka životného prostredia Therese Coffeyová.
Uviedla, že je odhodlaná bojovať proti plastom, ktoré ničia vzácny život vo svetových moriach a oceánoch. Podľa nej je používanie plastových mikroguľôčok „úplne zbytočné, keď je k dispozícii tak veľa prírodných alternatív“.
YES 🙌 It’s official: no more #microbeads in UK manufactured personal care products https://t.co/aYYgCtYa72 pic.twitter.com/dMm7aCSVAy
— MCSUK (@mcsuk) 9. januára 2018
Environmentálne skupiny zákaz privítali. „Je to niečo, čo sme presadzovali, a sme radi, že to malo účinok,“ uviedla britská pobočka Greenpeace.
Did you hear about the ban on the production of rinse-off cosmetic products using microbeads in the UK?
It comes into effect today.
This is something we campaigned on and are delighted to see it come into effect.
—> https://t.co/rsmszo94hq pic.twitter.com/FudMAk8Dyp
— Greenpeace UK (@GreenpeaceUK) 9. januára 2018
Sue Kinseyová zo Spoločnosti za ochranu morí súhlasila, že Británia zaviedla „najtvrdší a najkomplexnejší zákaz“ mikroguľôčok na svete. Stále je však podľa nej množstvo produktov, ktoré zákaz nezahŕňa. „Ďalším krokom by malo byť zváženie rozšírenia zákazu o viac výrobkov, ako sú ochranné prípravky pred slnečným žiarením a mejkapy, ktoré sa bežne používajú,“ uviedla.
Mikroguľôčky sú zvyčajne príliš malé na to, aby sa pri spracovaní odpadovej vody odfiltrovali, a ľahko ich konzumujú morské živočíchy, dodáva agentúra DPA.
Pozri aj: Plastové more: Šokujúce zábery ukazujú ako fľaše, vrecká a odpadky dusia naše oceány
TASR
Nahlásiť chybu v článku