Celé Slovensko aktuálne nad konaním pár Slovákov krúti hlavou. „Kauza“ bratislavského bikesharingu je však len špičkou ľadovca. Medializácia vandalizmu na projekte, ktorý mal zvýšiť kvalitu života v hlavnom meste dosiahla za pár dní veľké rozmery. Niet divu. Systém krátkodobého prenájmu bicyklov, ktorý funguje po celom svete, neprežil bez vandalov v Bratislave ani jediný deň. Zďaleka však nejde o jediný prípad mentality slovenského národa. Nám stačilo pár desiatok minút vyhľadávania, aby sme vytvorili tento zoznam, ktorý odzrkadľuje, že Slovač si jednoducho nedokáže vážiť absolútne nič.
Bikesharing v Bratislave
Začnime už spomínaným prípadom. Hlavné mesto sa na spustenie bikesharingu pripravovalo už nejaký čas. Vo svete je pritom tento systém krátkodobého prenájmu verejných bicyklov samozrejmosťou už roky. Samozrejme, že pri takomto koncepte treba rátať s poruchami a poškodením jednotlivých bicyklov. V Bratislave však bikesharing fungoval len deň a už sa objavili prípady, kedy užívatelia polámali výstuže či dokonca odmontovali z bicyklov pedále. Za 24 hodín ich bolo minimálne 8. Načo chceme teda svoje mestá približovať moderným metropolám, keď máme potrebu kradnúť z verejných bicyklov pedále?
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Kyselina v 130-ročných stromoch
Vandalizmus, alebo vypočítavosť podnikateľských subjektov? To je zatiaľ ťažko povedať. Možné sú oba i celkom iný motív. Nedávny prípad z Tatranskej kotliny však taktiež poukazuje na mentalitu národa. Kým množstvo ľudí bojuje a prízvukuje nutnosť vyššej ochrany slovenských lesov, nájde sa človek, ktorý pod Tatrami nareže 14 vzácnych stromov a v podstate ich zlikviduje kyselinou. Vandalizmus v tomto prípade možno nahradilo vypočítavé konanie podnikateľských subjektov, keďže inak chránené stromy sú po poškodením kyselinou vhodné na výrub.
Autobusy MHD v Nitre
Nebolo to tak dávno, keď ostala mestská hromadná doprava v Nitre na kolenách. Takmer štvrtina vozového parku miestneho dopravcu totiž ostala po útoku dodnes neznámeho páchateľa/páchateľov, nepojazdná. Vandali totiž poškodili čelné sklá celkom 21 autobusov, na čo v konečnom dôsledku, okrem samotného dopravcu, doplatili samotní obyvatelia Nitry. Pondelok 28. mája v raňajšej dopravnej špičke nebolo možné vypraviť celkom 54 spojov na 8 rôznych linkách. Mestská hromadná doprava na Slovensku má síce svoju špecifickú úroveň, no takto znepríjemniť život stovkám bežných ľudí, ponáhľajúcich sa po víkende do práce, je jednoducho také slovenské.
Socha napoleonského vojaka
O lavičku sa na bratislavskom Hlavnom námestí opieral od roku 1997. Socha napoleonského vojaka, priamo pred francúzskym veľvyslanectvom, patrí medzi obľúbené turistické atrakcie a ozdoby nášho hlavného mesta. Niekto mal však umelecké dielo sochára Juraja Meluša, pripomínajúce prítomnosť vojsk Napoleona v blízkosti Bratislavy, zjavne v zuboch. Počas poslednej piatkovej noci (8. august) ju totiž niekto vypáčil z pôvodného miesta a nechal len tak povaľovať na ulici. Polícia aktuálne pátra po vinníkovi a socha sa nachádza v bezpečí opatery Starého mesta. Posilnenie policajných hliadok v centre Bratislavy, po napadnutí a smrti 36-ročného Henryho, zdá sa turistické pamiatky našej metropoly ochrániť nedokázalo.
Vyhliadka v Bojniciach
Prípad vyhliadky v Bojniciach je na zaplakanie. Vyhliadkovú plošinu pred rokmi vybudovali miestne Kúpele Bojnice a slúžiť mala všetkým obyvateľom i návštevníkom celkom zadarmo. Napokon ju však museli zatvoriť. Zriaďovateľom totiž došla trpezlivosť. Opakované útoky vandalov, pri ktorých najskôr z vyhliadky letela lavička, potom zmizol ďalekohľad na pozorovanie mesta a nakoniec ostala celá posprejovaná, prinútili Kúpele Bojnice vyhliadku uzatvoriť. Vyhliadková plošina, ktorá kúpele stála asi 100-tisíc eur a mala slúžiť všetkým, tak nakoniec neslúžila nikomu.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Košická ľadová socha
Počas posledného vianočného obdobia skrášľoval centrum Košíc nápis Visit Košice. Išlo o ľadovú sochu, ktorá vznikla pri príležitosti podujatia, na ktorom sa v metropole východu, predstavili ľado-rezbári zo Slovenska, Maďarska i Ukrajiny. Nápis Visit Košice nakoniec vianočné oslavy prežil, tie novoročné sa mu však nakoniec stali osudné. Už 3. januára zdobili miestne námestie namiesto ľadovej sochy len beztvaré kusy ľadu. A čo, že sochu pre mesto niekto vytváral celé hodiny, keď jej zničenie potrvalo maximálne pár minút?
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Pohoda a prepichnuté pneumatiky
Predstavte si ten pocit, keď si po dvojdňovom hudobnom festivale nájdete na parkovisku auto s prepichnutou pneumatikou. A veľmi rýchlo zistíte, že prerezané gumy máte na vozidle hneď dve, aby ste nemohli použiť rezervu, ktorú si nosíte v kufri. Realita, ktorá sa odohrala v roku 2015 na trenčianskom letisku. Neznámy páchateľ (pravdepodobne páchatelia) vtedy takýmto spôsobom poškodili asi 150 vozidiel návštevníkov festivalu. Kto a prečo mal potrebu znepríjemniť najväčší letný festival jeho návštevníkov, nie je dodnes jasné. Ale veď tak im treba, deťom hamburgerov!
Zničená nová oddychová zóna
Pri vyhľadávaní prípadov vandalizmu na Slovensku sme narazili i na incident z roku 2011. Odzrkadľuje však každodennú realitu takmer každého slovenského mesta. Ide o prípad z Michaloviec, pri ktorom denník Korzár informoval o vyčíňaní mladých vandalov v miestnej novovybudovanej oddychovej zóne. Vandali tu za krátky čas zničili lavičky, smetné koše a poškodili i samotné ihriská určené pre miestnych obyvateľov. Ak sa však po západe slnka (i pred ním) poprechádzate párkrát po svojom okolí, takmer určite bude svedkom podobného vyčíňania mládeže. A pritom pravidelne tlačíme na samosprávy, aby rekonštruovali a budovali oddychové zóny, športoviská či parky v betónom preplnených sídliskách. Pre koho však?
Nahlásiť chybu v článku