Ilustračná foto: TASR - Jaroslav Novák

Zápach trvá už niekoľko dní.

Bratislavská Karlova Ves eviduje viaceré podnety obyvateľov o šíriacom sa plynovom zápachu. Odvolajúc sa na plynárov im mestská časť odporúča momentálne nevetrať. Informuje o tom na sociálnej sieti.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Zaznamenali sme v priebehu dnešného predpoludnia viaceré podnety obyvateľov o šíriacom sa plynovom zápachu na území Karlovej Vsi. Plynári preverujú každý podnet a odporúčajú obyvateľom, aby momentálne nevetrali,“ odkazuje samospráva. Na území hlavného mesta cítiť neznámy zápach už niekoľko dní.

Aj vo štvrtok ráno viacerí obyvatelia Bratislavy hlásili silný nepríjemný zápach. Hlásenia prichádzali zo Starého Mesta, z Račianskej ulice aj z Nového Mesta. Už v stredu sa podobné problémy vyskytli v Rači a Lamači, pričom hlásenia sa objavili aj zo Stupavy, vzdialenej približne 20 kilometrov.

Ide o odorant

Je predpoklad, že v prípade zápachu podobnému plynu, ktorý sa šíri v hlavnom meste už niekoľko dní, by mohlo ísť o odorant, ktorý sa pridáva do palivových plynov. Konštatuje to viceprimátor Bratislavy pre životné prostredie Jakub Mrva na sociálnej sieti. Odvoláva sa na informácie mestského krízového riadenia i hasičov.

„Táto látka má silný a výrazný zápach, ktorý je stabilný a nie ľahko emitovaný. Po pridaní stopových množstiev tetrahydrotiofénu do palivového plynu, aj keď dochádza k úniku plynu, ľudia môžu rýchlo zistiť prítomnosť zápachu. A prijať včasné opatrenia, aby sa predišlo bezpečnostným nehodám,“ približuje Mrva.

Zápach hlásia aj dnes

Plynári aj v piatok preverujú stovky hlásení na podozrivý zápach vo viacerých mestských častiach v Bratislave. Zemný plyn podľa spoločnosti SPP – Distribúcia nie je zdrojom zápachu. Hasiči ozrejmili, že zápach, ktorý sa v hlavnom meste šíri už dlhšie, nesúvisí so stredajším (19. 2.) únikom chlóru v priemyselnom areáli na Vajnorskej ulici. Pre TASR to potvrdil hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Bratislave Štefan Koči.

Spoločnosť SPP – Distribúcia potvrdila, že aj v piatok eviduje približne stovku hlásení na podozrivý zápach v bratislavských mestských častiach Nové Mesto, Staré Mesto, Rača, Kramáre, Lamač, ktorý sa šíri už tretí deň. Zemný plyn podľa nej nie je zdrojom zápachu. „Naši pracovníci od skorého rána meraniami preverujú prítomnosť zemného plynu vo všetkých hlásených lokalitách. Doposiaľ sa prítomnosť zemného plynu ani v jednej z kontrolovaných lokalít nepotvrdila,“ ozrejmil pre TASR hovorca spoločnosti Milan Vanga.

„Zápach šíriaci sa viacerými mestskými časťami hlavného mesta a udalosť v priemyselnom areáli, pri ktorej do ovzdušia unikol chlór, spolu nesúvisia,“ uviedol pre TASR Koči.

Zápach z látky prepravovanej po železnici?

Národná monitorovacia sieť kvality ovzdušia Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) nezaznamenala v stredu (19. 2.) zvýšené koncentrácie monitorovaných znečisťujúcich látok v Bratislave. Pre TASR to uviedla riaditeľka úseku kvality ovzdušia SHMÚ Veronika Mináriková v súvislosti so zápachom, ktorý cítili ľudia v niektorých častiach hlavného mesta.

Poukázala na to, že z areálu bývalého chemického závodu Istrochem na Vajnorskej ulici v Bratislave došlo k úniku sírovodíka. „Sírovodík je známy svojím intenzívnym zápachom – človek ho dokáže zachytiť už pri extrémne nízkych koncentráciách, vďaka čomu je aj malé množstvo tejto látky okamžite cítiť,“ priblížila Mináriková.

Sírovodík podľa odborníčky pravidelne monitorujú na stanici Slovnaft vo Vlčom hrdle v Bratislave. Tvrdí, že merania zo stredy nepreukázali neobvyklé zvýšené koncentrácie sírovodíka.

Mináriková pokračuje, že v súvislosti s hláseným zápachom vo štvrtom bratislavskom okrese sa ako pôvodca identifikovala látka s intenzívnym zápachom, ktorá bola pravdepodobne prepravovaná po železnici. „Keďže v Bratislave v tento deň prevažovalo anticyklonálne počasie so slabým vetrom a zhoršenými rozptylovými podmienkami, látky s výraznou pachovou stopou pretrvávali v ovzduší relatívne dlhý čas,“ skonštatovala.

Na zápach sa v stredu sťažovali obyvatelia v niektorých častiach Bratislavy, napríklad v mestskej časti Dúbravka či Lamač, ale aj na Kramároch. Podľa spoločnosti SPP – Distribúcia to nespôsobil únik zemného plynu.

Uložiť článok

Najnovšie články