Foto: RIA Novosti archive, image #612748 / Alexander Mokletsov / CC-BY-SA 3.0 [CC BY-SA 3.0]

Meno Tereškovova vám určite niečo hovorí.

Jej meno sa neraz spomína v dejepise na základnej škole. V roku 1963 sa totiž zúčastnila misie Vostok 6 a stala sa tak prvou ženou v dejinách, ktorá sa dostala do vesmíru. Vo vesmíre strávila 70 hodín a meno Valentina Vladimirovna Tereškovova sa stalo známe po celom svete, ozývalo sa z rádií a objavovalo sa vo všetkých novinách.

Článok pokračuje pod videom ↓

Šampiónka od mladosti

Tereškovova už od útleho veku milovala dobrodružstvo a túžila prekonávať samú seba. Už ako teenager sa venovala skydivingu a stala sa dokonca aj šampiónkou. Kým dosiahla vek 20 rokov, mala na konte už 90 zoskokov, tu však jej ambície ani zďaleka nekončili. Rozhodla sa, že prekročí všetky hranice a pôjde tam, kde dovtedy žiadna žena na svete ešte nebola.

Vostok 6

Prvým krokom k úspechu bola misia, ktorej sa zúčastnil najslávnejší astronaut na svete, Jurij Gagarin. Keď Sovietsky zväz videl, aký mala misia úspech, vláda rozhodla, že tentoraz vyšle do vesmíru ženu. O dva roky neskôr sa tak úspešná misia zopakovala, tentoraz však s malou obmenou v posádke. Keď sa v roku 1961 spustilo pátranie po vhodných adeptoch, Valentina neváhala ani minútu a chopila sa šance.

Verejnosť

Keď sa vyberal ideálny adept, vláda pred verejnosťou tajila, o čo v skutočnosti ide a tvrdila, že je to súťaž v zoskoku padákom. Nechceli totiž, aby došlo k úniku citlivých informácií. Do roku 1962 sa prihlásilo až 400 kandidátov, do užšieho výberu však bolo napokon zvolených len 5 z nich. Čím bol finálny výber bližšie, tým odhodlanejšia bola aj Valentina.

Tréning

Dlhých 18 mesiacov boli ženy vystavované tým najrôznejším testom, skúšali ich výdrž v beztiažovom stave, schopnosť zvládnuť izoláciu, reakciu na efekt centrifúgy a rôzne ďalšie schopnosti, ktoré boli nevyhnutné, ak chceli vo vesmíre prežiť. Počas týchto tréningov sa ženy aj patrične vzdelávali, aby vedeli zvládnuť akúkoľvek situáciu, ktorá by mohla vo vesmíre počas misie nečakane nastať. Naučili sa pilotovať lietadlo MiG 15 a absolvovali 120 zoskokov padákom. Napriek tomu, že Tereškovova spočiatku nebola favoritom, nakoniec sa favoritom stala práve ona.

Odlet

Raketa na palube s Tereškovovou vyštartovala 15. júna 1963 a o deň neskôr sa Valentina stala oficiálne prvou ženou, ktorá sa kedy dostala do vesmíru. Na palube Vostoku 6 strávila sama 70 hodín a počas letu sa stretla s Vostokom 5, na ktorého palube bol Valery Bykovsky. Za pomoci rádia Tereškovova komunikovala nielen s Bykovskym, ale aj s vtedajším premiérom Chruščovom. Tereškovej let však nebol celkom ružový. V istom čase ju potrápili žalúdočné ťažkosti a problémy nastali aj s tlakom v jej helme, ktorý jej spôsoboval nemalé bolesti. Okrem toho, nastali aj menšie technické problémy, čo sa však až do roku 2004 držalo v tajnosti. Podobné problémy hlásil aj Bykovsky, obaja to však zvládli a misia bola úspešná.

Pristátie

Keď o 70 hodín neskôr Valentina pristála opäť na Zemi, na miesto najprv dorazili dedinčania, členovia vlády tam však ešte neboli. Dedinčania pomohli Tereškovovej vyliezť zo skafandra a pozvali ju k sebe na obed. Aj keď to nebolo súčasťou dohodnutého protokolu, Valentina pozvanie neodmietla. Napriek dosiahnutému úspechu za tento počin dostala pokarhanie. Keď sa Tereškovova vrátila, mala len 26 rokov, no do vesmíru už viac nikdy nevzlietla. Napriek tomu, že po tom nesmierne túžila, úrady jej to zakázali a tak sa začala venovať politike, v ktorej sa pohybuje ešte aj dnes.

Ďalšia žena sa do vesmíru dostala až v 1982 a bola ňou Svetlana Savická.

thevintagenews
Uložiť článok

Najnovšie články