Pokiaľ niečo rýchlo začne, vždy to aj rovnako rýchlo skončí. Rovnaké pravidlo platí vtedy, ak hovoríme o celých mestách, ktoré sú symbolom dávnych ľudských ambícií. Niektoré z nich navždy zmenili aj tie najodľahlejšie miesta na svete. Správu priniesol portál Bored Panda.
V našej redakcii sme vám už priniesli príbeh luxusného mesta duchov, strašidelné prázdne mesto plné Disney zámkov i najkrajšie opustené mesto v Európe. Z piesočných dún v strede namíbijskej púšte vám teda dnes prinášame príbeh malého opusteného mesta Kolmanskop. Jeho nemecká architektúra, rozpadnuté honosné vily a funkčne vytvorená štruktúra by dokázala zaskočiť aj tých najskúsenejších cestovateľov.
Samotná odpoveď na to, prečo je toto mesto v strede ničoho, sa ukrýva v ľudskej chamtivosti.
Röntgenový prístroj na kontrolu baníkov
Mesto Kolmanskop zaniklo rovnako náhle, ako kedysi dávno vznikalo. V roku 1908 sa v strede ničoty podarilo nemeckým osadníkom objaviť diamanty, ktoré boli predzvesťou toho, že na namíbijskú púšť sa z Európy valí niečo veľké.
Za veľmi krátky čas vypukla na území diamantová horúčka. Hovorí sa, že niektorí ľudia dokonca pre zisk trávili na mieste celé noci, pretože kvôli mesačnému svitu videli odraz diamantov oveľa jasnejšie.
Vďaka diamantom za krátky čas prichádzali takí ľudia, ktorí sa chceli na území usadiť dlhodobo a ťažiť čo najviac. V okolí preto čoskoro začali vznikať prvé domy.
Usadlíkov sa ale postupne zbieralo a o niekoľko rokov nato sa už mesto pýšilo nemocnicou, mäsiarstvom, pekárňou, továrňou na výrobu ľadu, bowlingom, kasínom, školou a elektrárňou. Ide zároveň o prvé africké mesto, ktoré kedy získalo vlastný röntgenový prístroj. Ten sa mal využívať hlavne na kontrolu baníkov, či počas práce neprehltli nájdené diamanty.
V meste sa usádzali noví členovia smotánky. Prepych, v ktorom žili, naznačuje už len informácia, že po namáhavom dni mohli odpočívať v umelých bazénoch v strede púšte. Pili pritom čistú vodu, ktorú si nechali donášať z tisíc kilometrov vzdialeného Kapského Mesta. Do Kolmanskopu si nechávali donášať dokonca luxusný tovar, akým bolo napríklad šampanské až z Remeša.
Za svoju krátku históriu v meste žilo viac ako 700 rodín a viac ako 1 200 obyvateľov. Zlatá éra mesta pomaly skončila po prvej svetovej vojne, a to hlavne v dôsledku veľkých poklesov cien diamantov a objaveniu väčšieho ložiska. Z mesta začali ľudia odchádzať rovnako rýchlo, ako doň vstúpili. Za sebou nechávali občas celé obývané domy s hmotným majetkom. Od roku 1954 už všetky domy len zívali prázdnotou.
Napriek tomu, že v meste dnes nežije jediný obyvateľ, jeho príbeh určite nekončí. Jeho jedinečná, desivá krása na štýl príbehu Kóbea Abeho dodnes inšpiruje dokonca takých tvorcov, ako sú autori Falloutu a Mad Maxa. Mesto ale môžete navštíviť aj v prípade, ak si chcete urobiť zaujímavý výlet. Okrem toho, že je doň voľný prístup, vám miestni dokonca každý deň ponúkajú komentované obhliadky, ktoré vás s jeho históriou podrobne zoznámia.
Nahlásiť chybu v článku