Slávna misia Apollo 11, ktorá dopadla úspešne a teda historicky prvým pristátím na Mesiaci, obrazne vystrelila na mesiac aj mená Neila Armstronga a Buzza Aldrina. Koniec koncov práve tým, že človek prvýkrát pristál a chodil po Mesiaci je táto misia známa. Jej účastníkom však bol aj tretí astronaut. Síce mal veľmi dôležitú úlohu, tá nezahŕňala vystúpenie na mesiac a tak sa o ňom až tak nehovorí a mnohí ani dodnes nepoznajú jeho meno, alebo snáď ani to, že tam vôbec bol aj tretí astronaut.
Pokým ostatní dvaja astronauti pristáli na mesiaci v lunárnom module Eagle, Michael Collins taktiež zohrával veľmi dôležitú úlohu. Bol pilotom veliteľského modulu Columbia, ktorý zostal na obežnej dráhe Mesiaca. Odtiaľto mal za úlohu fotografovať a čakať na signál na odchod. To znamená, že strávil celých 20 hodín poletujúc vo vesmíre izolovaný, vydesený a čakajúci na to, ako to všetko dopadne.
Táto misia bola sledovaná celým svetom, no najväčší strach mal zrejme práve Collins, ktorý nemohol nič robiť, iba stŕpnuto čakal na to, či ich bude schopný dopraviť späť na Zem. Nikto nevedel, čo sa s Armstrongom a Aldrinom stane, či to prežijú a či budú schopní opäť vzlietnuť. V prípade, že by sa odohral takýto scenár a Collins by sa vrátil domov sám, prezident Nixon mal dokonca pripravený aj príhovor: „Osud rozhodol, že muži, ktorí išli preskúmavať Mesiac, na ňom zostanú navždy odpočívať. Títo odvážni muži, Neil Armstrong a Edwin Aldrin chápu, že nie je možné ich opäť navrátiť na Zem ale taktiež vedia, že sa obetovali v mene nádeje pre ľudstvo.“
Snáď ešte desivejšie boli Collinsove myšlienky, ktoré si zapísal počas svojho pobytu na orbite Mesiaca: „To, čo ma posledných 6 mesiacov najviac týra je pomyslenie, že by som ich tu musel nechať a vrátiť sa na Zem sám. Už o pár minút sa dozviem finálny verdikt. Ak nevzlietnu alebo havarujú, nespácham samovraždu. Vrátim sa domov, ale budem navždy hlboko poznačený a viem to.“
Keď Collins preletel na druhú stranu Mesiaca a jeho komunikácia so zemou bola odrezaná, napísal: „Teraz som sám, skutočne a plne sám. Odrezaný od všetkého nám známeho života. Ak by sme to teraz zrátali, skóre by bolo nasledovné: tri miliardy plus dvaja na jednej strane Mesiaca a jeden jediný človek plus bohviečo na tej druhej strane.“
Apollo 11 bolo pre Collinsa jeho druhá a posledná misia vo vesmíre. Aj keď teda nie je prvým a dokonca ani druhým menom, ktoré vám napadne, Collinsovi to nevadí a prehlasuje, že to bola česť vôbec mať možnosť sa na niečom takomto zúčastniť.
Pozri aj: Čo by sa stalo, keby z našej Zeme náhle zmizla všetka voda?
curiosity.com
Nahlásiť chybu v článku