„Dievča s červenými vlasmi“ tiež známe ako „červená partizánka“ bolo počas 2. svetovej vojny najhľadanejším dievčaťom v Holandsku. Už ako tínedžerka spôsobovala nacistom nočné mory. Považovali ju za teroristku a jej dolapenie nariadil samotný Adolf Hitler.
Keď nacisti v roku 1940 vtrhli do Holandska, len málokto si dokázal predstaviť, aké hrôzy okupácia prinesie. Hannie Schaft však veľmi rýchlo pochopila, že jej krajina sa ponorí do teroru, a preto sa rozhodla neostať len pasívnym svedkom týchto neslávnych historických udalostí.
Z tichej a inteligentnej študentky sa stala neohrozená bojovníčka, ktorá pomáhala zachraňovať Židov, zbierať informácie pre odboj a aktívne bojovať proti okupantom. Jej statočnosť ju nakoniec dostala na dlhý zoznam najhľadanejších osôb nacistického režimu, no napriek hrozbe smrti sa nikdy nevzdala. Príbeh Hannie tak oslavuje celé Holandsko dodnes.
Spôsobila toľko škôd a zabila toľko nacistov, že sa stala dôležitým vojnovým cieľom. Jej zajatie bolo považované za vysokú prioritu, ktorú nariadil samotný Adolf Hitler, ako píše New York Post.
Svoj život obetovala záchrane Židov
V čase, keď nacisti napadli Holandsko, Hannie pochopila, že s príchodom nemeckej armády zavládne v krajine teror. Preto sa rozhodla svoj život zasvätiť zhromažďovaniu informácií pre holandský odboj, záchrane Židov a likvidácii nacistického režimu vrátane kolaborantov, ako uvádza web All That´s Interesting.
Jannetje Johanna Schaft sa narodila 16. septembra 1920 v Haarleme. Vyrastala ako jedináčik, keď jej sestra Annie ako 12-ročná zomrela na záškrt. Hannie bola údajne veľký introvert, tiché dievča, ktoré kvôli jej červeným vlasom a pehavej tvári v škole spolužiaci šikanovali. Avšak v politických názoroch inklinovala k radikálnemu socializmu, k čomu ju viedli najmä jej rodičia.
Jej otec bol učiteľom na základnej škole a dokonca aj členom predstavenstva socialisticky naklonenej Federácie holandských učiteľov a jej matka pochádzala z rodiny zapáleného socialistického kazateľa. Aj preto pre ňu nacizmus stelesňoval stredobod všetkého zla.
Navyše, jej najlepší priatelia z univerzity — Sonja Frenk a Philine Polak boli Židia, preto ju neprávosť voči židovskej komunite ešte viac hnevala.
Bola súčasťou komunistického odboja
V čase, keď Hannie študovala právo na univerzite v Amsterdame, hranice jej krajiny prekročili tanky. Na vlastné oči tak videla, ako kruto sa nacisti správali k Židom, čo ju presvedčilo pridať sa ku komunistickému odboju.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- aké nebezpečné úlohy pre odboj plnila;
- ako odporovala nacistom;
- aké atentáty na nacistov má na svedomí;
- prečo jej rodičov odviedli do koncentračného tábora, aj keď neboli Židia;
- ako sa zbavila svojich červených vlasov;
- o jej poprave;
- ako jej spomienku Holandsko oslavuje dodnes.
Po zakúpení predplatného tiež získaš
- Články bez reklám na Interez, Odzadu, EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Prístup k exkluzívnym benefitom
Nahlásiť chybu v článku