Po celom svete sú zvieratá využívané ako atrakcia pre turistov. Známou atrakciou sú napríklad slony, na ktorých turisti jazdia. Aby to bolo možné, slony sú oddelené od svojich matiek a cvičené spôsobom, ktorý má blízko k týraniu. Tento slon sa po 50 rokoch konečne dočkal slobody.
Nemocnica pre slony
Tento slon má už 70 rokov, z toho dlhých 50 rokov slúžil ako turistická atrakcia. No už viac nemusí trpieť. Už je to rok, čo je dôchodcom na slobode a dokonca si užíva pozornosť nemocničného personálu. Ten robí všetko preto, aby mu nič nechýbalo. Nemocnica, v ktorej sa slon nachádza, bola otvorená len nedávno, v novembri minulého roka v Uttarpradéši a o choré a poranené zvieratá sa môže starať aj vďaka moderným vymoženostiam, akými sú napríklad bezdrôtový digitálny röntgen či ultrasonograf.
Desaťročia krutého zaobchádzania
Slon dostal meno Gajraj a o jeho oslobodenie sa ľudia pokúšali už roky aj za pomoci kampane s názvom FreeGajraj, na ktorej sa podieľala aj organizácia PETA. Gajraj bol nelegálne zajatý ešte v roku 1965 a celých 50 rokov vozil na chrbte turistov.
Následkom toho a reťazí, ktorými bol spútaný, utrpel rôzne poranenia nôh, odpílili mu z klov, trpel podvýživou a bol dehydrovaný. Okrem toho, slon za celý svoj život ani jediný raz nebol ošetrený u veterinára.
Doživotné následky
Príbeh Gajraja sa napokon dostal do sveta a chytil za srdce milióny ľudí. S ochotou podať pomocnú ruku sa ich ozvalo obrovské množstvo, aj vďaka čomu sa slona napokon podarilo vytrhnúť zo zajatia. Teraz sa o neho stará tím lekárov, ktorí ošetrujú jeho poranenia a starajú sa o to, aby bola jeho strava pestrá a výživná.
Aj keď je však už slon slobodný, pred sebou má ešte poriadne dlhú cestu. Počas rokov strávených v zajatí, v bolestiach a s turistami na chrbte, Gajraj prežil traumu, ktorá ho poznačila nielen fyzicky. Nesie so sebou následky, ktoré neodstránia lieky ani dobrá strava.
#Gajraj is finally free & on his way to the @WildlifeSOS Elephant Conservation & Care Center.
Please RT to show your support @sonakshisinha pic.twitter.com/FrHkfXXUDU— Wildlife SOS (@WildlifeSOS) June 16, 2017
Našťastie, rok, ktorý strávil Gajraj na slobode a v starostlivosti lekárov, mu výrazne pomohol. Najbližšie, keď sa vyberiete na dovolenku do zahraničia, dobre si premyslite, ktoré atrakcie stoja skutočne za to, a ktoré sú len trápením pre zvieratá držané v zajatí v hrozných podmienkach.
ladbible
Nahlásiť chybu v článku