Učili nás napríklad, že prvým mužom, ktorý sa dostal do vesmíru a prežil, bol 12. apríla v roku 1961 Jurij Alexejevič Gagarin. Vo svojej lodi Vostok 1 obletel okolo Zeme a po 108 minútach opäť pristál. Hneď po tom sa z neho stala doslova celebrita a ospevovali ho ako hrdinu. Čo ak však Gagarin nebol prvým vo vesmíre?
Istá konšpiračná teória sa totiž zahráva s myšlienkou, že pred Gagarinom Svietsky zväz vyslal do vesmíru inú misiu, tá však záhadne zlyhala. Sovietsky zväz ale nemohol dopustiť, aby na nich svet pre takého zlyhanie ukazoval prstom, misiu preto utajili, zamietli pod koberec a za prvého muža vo vesmíre vydávajú Jurija Gagarina.
Aj keď Studená vojna pôsobila skutočne hrozivo, našťastie šlo skôr o dokazovanie si toho, kto má viac moci, či Sovietsky zväz alebo západ. Obe strany chceli byť lepšie, chceli dokázať tej druhej strane svoju nadradenosť. A tieto snahy sa medzi rokmi 1955 až 1972 neobmedzovali len na zbrojenie. Súťažilo sa aj v tom, kto vyšle do vesmíru človeka ako prvý. Na chvíľu sa zdalo, že Sovietsky zväz by tento súboj mohol vyhrať, keď v roku 1957 vyslali do vesmíru prvý satelit a v roku 1961 poputoval na obežnú dráhu Gagarin.
12. apríla 1961 sa Jurij Gagarin stal prvým človekom, ktorý vyletel do vesmíru.Ďalšie udalosti a osobnosti z tohto roku…
Posted by Radio_FM on Sonntag, 18. Januar 2015
Za úspechmi Sovietskeho zväzu sa však ukrýva nejedno temné tajomstvo. Napríklad vznietenie sovietskej rakety v roku 1960 skôr, než vôbec stihla odštartovať. Pri nehode zomrelo najmenej 78 ľudí. Len o rok neskôr, tesne predtým, než bol naplánovaný Gagarinov let, sa stalo ďalšie nešťastie. Kozmonaut uhynul v tréningovom module, v ktorom vypukol požiar. Tu však séria nešťastí nekončila. V roku 1967 zahynul ďalší kozmonaut, keď sa na jeho kapsule neotvoril padák. Len o rok neskôr, v roku 1968 zahynul počas leteckého tréningu aj samotný Gagarin spolu s inštruktorom Serioginom. Aj ich úmrtie opriada mnoho dohadov a konšpirácií.
Hovorí sa však, že toto sú len tie úmrtia, o ktorých sa hovorilo verejne. Počet tých, čo umreli, je údajne oveľa vyšší, čo však Sovietsky zväz nechcel priznať. V roku 1960 spisovateľ Robert Heinlein napísal, že počas svojich ciest naprieč Sovietskym zväzom sa stretol s vojakmi. Tí mu prezradili, že vo vesmíre sa práve nachádza raketa s mužmi na palube. Mala niesť pomenovanie Korabl- Sputnik 1. Riadiaci systém však vypovedal službu, kapsula zišla z obežnej dráhy Zeme a stratila sa.
Posted by Sputnik 1 on Samstag, 17. Juni 2017
Sovietsky zväz existenciu Korablu potvrdil, tvrdil však, že v kapsule nikto nebol. Heinleinovu teóriu ale potvrdili dvaja Taliani, ktorí v tom čase zachytili z obežnej dráhy signály z rádia. Niekto pomocou morzeovky vysielal S.O.S. signál. Bratia Giovanni a Achille tvrdili, že činnosť Sovietskeho zväzu sledovali v tejto oblasti už od roku 1957 a za ten čas zachytili až 9 volaní o pomoc z kapsúl, ktoré omylom Sovieti vystrelili do vesmíru nesprávne. V jednom z prípadov v rádiu dokonca začuli ženský hlas, ktorý v ruštine tvrdil, že loď je v plameňoch a pýtal sa, či exploduje. Gagarin podľa ich tvrdení určite nebol prvým mužom vo vesmíre.
Samozrejme, Sovieti všetky tvrdenia popreli a aj keď prvenstvo pripadá im, všetok neporiadok sa vždy snažili zamiesť hlboko pod koberec tak, aby ostali viditeľné prevažne len úspechy. Záznamy bratov Achilla a Giovanniho však mnohí označujú za sfalšované. Navyše, Gagarin vo svojej biografii tvrdil, že množstvo letov a nehôd, ktoré sa odohrali, sa stali ešte na Zemi, nie vo vesmíre. Dokonca ani v odtajnených dokumentoch sa o zmiznutých kozmonautoch nenašla ani zmienka.
Je teda možné, že ide len o ďalší dohad, to sa však už dnes s istotou nedozvieme.
Pozri aj: Magnetické póly Zeme sa môžu čoskoro vymeniť, avšak ľudstvo na to vôbec nie je pripravené
all-that-is-interesting
Nahlásiť chybu v článku