Foto: SITA/AP

Už v 40. rokoch minulého storočia ho považovali za detský zázrak, na piane hral od štyroch rokov a v deviatich dostal možnosť zdokonaľovať talent u známeho klaviristu Artura Schnabela.

Vo veku 92 rokov v nedeľu podľahol následkom rakoviny renomovaný americký klavirista Leon Fleisher. Bol známy tým, že desaťročia svojej kariéry sa sústredil prevažne na hudbu písanú pre hranie ľavou rukou.

Článok pokračuje pod videom ↓

Fleisher sa narodil v roku 1928 v kalifornskom San Franciscu židovským imigrantom z východnej Európy. Už v 40. rokoch minulého storočia ho považovali za detský zázrak, na piane hral od štyroch rokov a v deviatich dostal možnosť zdokonaľovať talent u známeho klaviristu Artura Schnabela.

Foto: Seattle Symphony Orchestra, where he was one of their featured artists for the season; photographer: Bender / Public domain

Problémy s pravou rukou

Jeho sľubne sa rozvíjajúcu kariéru však pribrzdila indispozícia pravej ruky. V roku 1964 mu diagnostikovali fokálnu dystóniu – neurologický stav, ktorý mu znemožnil využívať pri hre pravú ruku. Neskôr sa venoval práci dirigenta, poskytoval hodiny klavíra a postupne sa snažil zvládnuť hru na piane využívajúc pri tom výlučne ľavú ruku.

„Zrazu som si uvedomil, že moje spojenie s hudbou bolo vtedy väčšie ako pri obojručnej hre na klavíri,“ povedal v jednom z rozhovorov pre National Public Radio.

Foto: SITA/AP

Nominácia na Oscara

O tri desaťročia neskôr, po sérii vydarených terapií, znova nadobudol schopnosť využívať pri hre aj pravačku. V roku 1995 sa vrátil k obojručnému hraniu a vydal dva úspešné albumy. Jeden z nich, ktorý nesie príznačný názov Two Hands (Dve ruky, pozn.), inšpiroval tvorcov rovnomenného dokumentu z roku 2006 o živote Leona Fleishera, ktorý si dokonca vyslúžil nomináciu na Oscara.

Uložiť článok

Najnovšie články