Máte radi horory? Alebo naopak, bojíte sa ich natoľko, že sa im radšej oblúkom vyhýbate? Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny, určite poznáte tvár aspoň jednej z bábik, ktorá v takomto filme hrdinom dopriala poriadne krušné chvíle. Prečo sú ale pre nás bábiky také desivé? Vysvetlenie priniesol Collider.
Ak patríte medzi fanúšikov tohto žánru, určite ste zachytili prvé reakcie a recenzie novinky s názvom M3GAN, ktorá prináša v hlavnej úlohe desivú naprogramovanú bábiku. Má byť najlepším priateľom dieťaťa, no ako už asi tušíte, poriadne sa to zvrhne.
Desivý Chucky či Annabelle nedajú mnohým spávať
Nejde ani zďaleka o prvý hororový počin, v ktorom je zdrojom strachu práve bábika. Spomeňme desivého Chuckyho či Annabelle. Dokonca aj Jenna Ortega, hviezda seriálového hitu Wednesday, priznala, že ju Chucky v detstve poriadne vydesil.
Bábika často funguje v hororoch aj ako rekvizita. Zaujímavo sa s ňou vyhrali napríklad aj tvorcovia seriálu Servant, kde v istom momente dokonca „ožije“ a premení sa na ozajstné dieťa.
V hororoch sa teda objavuje pomerne často. A tu nastáva otázka — prečo sa bojíme bábik?
Nedokážeme spracovať, že vyzerajú realisticky
Odpoveďou je náš mozog, ktorý nedokáže spracovať fakt, že bábiky môžu mať mimoriadne realistickú tvár, no nie sú živé.
„Aj keď vieme, že sa pozeráme na bábiku, ktorá pre nás pravdepodobne nepredstavuje žiadnu hrozbu, pohľad na tvár, ktorá vyzerá ako ľudská a nie je ňou, znepokojuje najzákladnejšie ľudské inštinkty,“ opisuje Linda Rodriguez McRobbie pre magazín Smithsonian.
Psychológ Frank McAndrew zas píše, že ak by bábiky odjakživa existovali v realistickej podobe, už by sa im naša evolúcia prispôsobila.
„Vidieť niečo, čo vyzerá ako humanoid, ale nemá takú kožu, nehýbe sa to a nedýcha ako človek, nás uvádza do stavu pohotovosti pred hrozbou, aj keď vlastne vieme, že sa nemáme čoho báť,“ vysvetlil.
Ako môžete vidieť, tak používanie bábik v hororoch na vyvolanie strachu v divákoch nie je vôbec náhodné. A ak vám bábiky prídu desivé, nemusíte sa obávať, nie ste v tom ani zďaleka sami.
Nahlásiť chybu v článku