V roku 1974 farmár natrafil na niečo, z čoho sa vykľul jeden z najdôležitejších archeologických objavov všetkých čias. Pod nánosmi zeminy ležali tisícky terakotových vojakov, koní a iných artefaktov. Panovníkova hrobka, ktorá je súčasťou terakotovej armády, ale ostáva zatvorená do dnešného dňa.
Nikto dnu nenazrel viac ako 2 000 rokov
Ako informuje IFL Science, medzi odborníkmi prevláda názor, že terakotová armáda mala strážiť mauzóleum čínskeho panovníka Qin Shi Huanga z dynastie Quin. Zatiaľ čo veľké časti nekropoly v okolí mauzólea boli preskúmané, samotná hrobka cisára nebola nikdy otvorená napriek tomu, že vedcov priam zožiera zvedavosť. Ľudské oko do nej nenazrelo pravdepodobne už 2 000 rokov.
Jedným z dôvodov je strach. Odborníci sa totiž boja, že poškodia dôležité artefakty a množstvo historických údajov tak bude nenávratne stratených. V súčasnosti totiž zatiaľ neexistujú neinvazívne technológie, vďaka ktorým by bolo možné hrobku otvoriť a zároveň ju kompletne zachovať.
Existujú síce isté neinvazívne techniky, vďaka ktorým by pravdepodobne bolo možné nazrieť dnu, zatiaľ však nikto nenabral odvahu otestovať ich. Jednou z možností je napríklad využitie miónov, subatomárneho produktu kozmického žiarenia. Táto technológia pripomína pokročilý röntgen.
Hrozí otrava ortuťou
Navyše, otvorenie hrobky so sebou môže prinášať nejedno smrtiace nebezpečenstvo. V historických dokumentoch sa totiž podarilo objaviť informácie o tom, že sa v nej nachádzajú pasce. Tie majú okamžite pripraviť o život každého, kto sa hrobku pokúsi narušiť. V jednom z dokumentov sa píše, že majstri vyrobili luky a šípy, ktoré majú narušiteľa usmrtiť.
Stovku riek a veľké more zas mala simulovať ortuť. Ak aj teda 2 000 rokov staré luky a šípy zlyhajú, toxická tekutá ortuť môže byť stále mimoriadne nebezpečná. Môže sa zdať, že ide len o prázdne hrozby. Výskum, ktorého výsledky boli publikované prostredníctvom Scientific Reports, však naozaj preukázal prítomnosť zvýšeného množstva ortute v okolí hrobky.
Nahlásiť chybu v článku