Snaží sa motivovať občanov, aby pomohli mestu zbaviť sa plastového odpadu a recyklovať ho. Plasty tu totiž predstavujú mimoriadne závažný problém a obyvatelia tretieho najväčšieho mesta v Indonézii, Bandung, v roku 2017 zažili jav, kedy sa plastový odpad nahromadil v takom množstve, že pripomínal ľadovec.
Aby sa problém podarilo vyriešiť, musela byť dokonca povolaná aj armáda, no mesto Surabaya sa rozhodlo, že bude s plastovým odpadom bojovať iným spôsobom. Výmenou za niekoľko plastových fliaš sa obyvatelia môžu bezplatne zviesť v mestskej doprave. Nápad bol do života uvedený ešte začiatkom roka a zdá sa, že je skutočne účinný.
Ak sa chcete zviesť, je potrebné, aby ste na autobusovú zastávku doniesli 10 plastových vrchnákov alebo 5 plastových fliaš. Takýmto spôsobom zhromaždia obyvatelia Surabaya až 250 kilogramov plastového odpadu, ktorý následne putuje na recykláciu. Peniaze, ktoré sa recykláciou podarí získať, sa investujú buď do fungovania mestskej dopravy, alebo sa z nich financuje mestská zeleň.
Mesto má naozaj odvážne plány. Dúfa totiž, že do roku 2020 sa im podarí situáciu výrazne zlepšiť a v meste neostanú takmer žiadne plasty. Surabaya je prvým mestom, ktoré s takýmto plánom prišlo a niet sa čo čudovať. Stav je totiž skutočne alarmujúci. Štatistiky ukazujú, že mesto vyprodukuje denne až 400 ton odpadu, z toho až 15 percent tvoria plasty. Štúdia z roku 2015 zas uvádza, že Indonézia je hneď po Číne druhým najväčším producentom plastového odpadu na svete a ročne skončí v oceánoch závratných 3,22 miliónov ton plastov.
Rieky pretekajúce cez Indonéziu, Brantas, Solo, Serayu a Progo patria medzi 20 najviac znečistených riek na svete. Našťastie, vláda si všetky tieto hrozby uvedomuje a toto nie je jediný projekt, ktorým sa situáciu pokúša zlepšiť. Napríklad v roku 2016 bola zavedená daň na plastové tašky, po čase však bola zrušená. Čoskoro však bude zavedená opäť, a to nie len na plastové tašky, ale aj na množstvo ďalších plastových produktov. V roku 2017 zas vznikol plán, v rámci ktorého sa Indonézia plánuje do roku 2025 zbaviť 70 percent plastového odpadu.
O aktivity vedúce k zbaveniu sa plastov sa pokúša už viac ako 60 miest. Napríklad, v Naí Dillí bol zavedený zákaz jednorazových plastov, pričom tomu, kto zákaz poruší, hrozí vysoká pokuta. Za istých okolností môžu dokonca tí, ktorí zákaz porušia, skončiť na tri mesiace vo väzení. Zákaz jednorazových plastov je platný už v mnohých častiach sveta, napríklad v Austrálii, ale čiastočne aj v Kanade.
Nahlásiť chybu v článku