Foto: (Klaus Thymann/Project Pressure), Klaus Thymann/Project Pressure)

Rotomairewhenua bolo vyhlásené za najčistejšie jazero sveta.

Pre pôvodných obyvateľov je posvätné. Maori ho stáročia využívali na svoje rituály a sviatočné ceremónie. Jazero, ktoré nazvali Rotomairewhenua zaujalo aj vedcov. Voda v ňom je totiž taká priezračná, že by ste sa cez ňu mohli pozerať do hĺbky 80 metrov. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Z pôvodného názvu Rotomairewhenua nakoniec vzišiel názov Blue lake. „Modré jazero“ sa nachádza na Južnom ostrove v severnej časti Južných Álp priamo v národnom parku Nelson Lakes. Autom sa k nemu dostať nedá. Nachádza sa uprostred hôr a jediný spôsob ako modré jazero navštíviť je, poctivo si to odšliapať.

Domorodci v ňom umývali kosti

Keďže sa jazero nachádza v tesnej blízkosti svojho prameňa, voda v ňom je vždy chladná a v priemere dosahuje 5-8°C. Maorijskí domorodci jazero a jeho vodu od pradávna považovali za posvätné. Pôvodní obyvatelia Nového Zélandu v Modrom jazere rituálne umývali kosti zosnulých a odprevádzali tak duše do Hawaiki – posvätnej posmrtnej zeme Maoriov. V jazere Rotomairewhenua, ktorého názov znamená „jazero pokojnej zeme“ však na druhý svet odprevádzali len mužov. Ženské pozostatky boli rituálne očisťované v jazere Constance.

Rotomairewhenua/Blue Lake, Nelson Lakes National Park, South Island, New Zealand
Blue Lake II Rotomairewhenua New Zealand

Najčistejšie jazero sveta

Neveľké jazero Rotomairewhenua zaujalo aj vedcov. Ešte v roku 2011 skúmali jeho výnimočne čistú vodu a zistili, že Modré jazero je dokonca najčistejším jazerom sveta. Je síce v priemere hlboké len 7 metrov, no jeho voda je tak priezračná, že by cez ňu bolo bez problémov vidieť až do hĺbky 80 m. Novozélandské Modré jazero je tak najčistejším prírodným sladkovodným zdrojom s vodou porovnateľne čistou ako je tá destilovaná. V roku 2011 tak Rotomairewhenua ukradlo titul najčistejšej prírodnej vody sveta prameňom Te Waikoropupu. Tie sa nachádzajú neďaleko, v zálive Mohua a rovnako ako Modré jazero majú pre Maoriov veľký spirituálny význam.

Foto: Záber pod hladinou Blue lake (Klaus Thymann/Project Pressure)
Foto: Letecký záber Blue lake (Squashem [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons)

Najznečistenejšie jazero sveta

Na druhej strane rebríčka sa za najznečistenejšie jazero sveta považuje ruské jazero Karačaj. To od roku 1951 slúžilo Sovietskemu zväzu ako skládka rádioaktívneho odpadu z neďalekého závodu Majak. Rádionuklidov tu síce namerali menej ako napríklad v Černobyle, no ich koncentrácia je taká vysoká, že je jazero v podstate smrteľnou zbraňou pre akýkoľvek živý organizmus. Odhaduje sa, že dno jazera je tvorené viac ako 3 metre hrubou vrstvou rádioaktívneho odpadu. V modernej histórii sa jazero Karačaj zasypáva a Rusko sa tak pokúša zabrániť ďalšiemu šíreniu radiácie. Viac sa o ňom, uzavretom meste Oziorsk, Kyštymskej katastrofe a závode Majak dozviete v našom archíve.

Jazero Karačaj 2002 - 2018 (Google Earth)
newzealand.com, wikipedia.com
Uložiť článok

Najnovšie články