Pre pôvodných obyvateľov je posvätné. Maori ho stáročia využívali na svoje rituály a sviatočné ceremónie. Jazero, ktoré nazvali Rotomairewhenua zaujalo aj vedcov. Voda v ňom je totiž taká priezračná, že by ste sa cez ňu mohli pozerať do hĺbky 80 metrov.
Z pôvodného názvu Rotomairewhenua nakoniec vzišiel názov Blue lake. „Modré jazero“ sa nachádza na Južnom ostrove v severnej časti Južných Álp priamo v národnom parku Nelson Lakes. Autom sa k nemu dostať nedá. Nachádza sa uprostred hôr a jediný spôsob ako modré jazero navštíviť je, poctivo si to odšliapať.
Domorodci v ňom umývali kosti
Keďže sa jazero nachádza v tesnej blízkosti svojho prameňa, voda v ňom je vždy chladná a v priemere dosahuje 5-8°C. Maorijskí domorodci jazero a jeho vodu od pradávna považovali za posvätné. Pôvodní obyvatelia Nového Zélandu v Modrom jazere rituálne umývali kosti zosnulých a odprevádzali tak duše do Hawaiki – posvätnej posmrtnej zeme Maoriov. V jazere Rotomairewhenua, ktorého názov znamená „jazero pokojnej zeme“ však na druhý svet odprevádzali len mužov. Ženské pozostatky boli rituálne očisťované v jazere Constance.
Najčistejšie jazero sveta
Neveľké jazero Rotomairewhenua zaujalo aj vedcov. Ešte v roku 2011 skúmali jeho výnimočne čistú vodu a zistili, že Modré jazero je dokonca najčistejším jazerom sveta. Je síce v priemere hlboké len 7 metrov, no jeho voda je tak priezračná, že by cez ňu bolo bez problémov vidieť až do hĺbky 80 m. Novozélandské Modré jazero je tak najčistejším prírodným sladkovodným zdrojom s vodou porovnateľne čistou ako je tá destilovaná. V roku 2011 tak Rotomairewhenua ukradlo titul najčistejšej prírodnej vody sveta prameňom Te Waikoropupu. Tie sa nachádzajú neďaleko, v zálive Mohua a rovnako ako Modré jazero majú pre Maoriov veľký spirituálny význam.
Najznečistenejšie jazero sveta
Na druhej strane rebríčka sa za najznečistenejšie jazero sveta považuje ruské jazero Karačaj. To od roku 1951 slúžilo Sovietskemu zväzu ako skládka rádioaktívneho odpadu z neďalekého závodu Majak. Rádionuklidov tu síce namerali menej ako napríklad v Černobyle, no ich koncentrácia je taká vysoká, že je jazero v podstate smrteľnou zbraňou pre akýkoľvek živý organizmus. Odhaduje sa, že dno jazera je tvorené viac ako 3 metre hrubou vrstvou rádioaktívneho odpadu. V modernej histórii sa jazero Karačaj zasypáva a Rusko sa tak pokúša zabrániť ďalšiemu šíreniu radiácie. Viac sa o ňom, uzavretom meste Oziorsk, Kyštymskej katastrofe a závode Majak dozviete v našom archíve.
newzealand.com, wikipedia.com
Nahlásiť chybu v článku