Fyzická nevera je, keď svoju polovičku jednoducho podvediete. Nevera emocionálna je ale úplne iná. Pri nej ide o to, že niekoho sa nemusíte ani len dotknúť, a predsa ste svojej polovičke neverní – pretože neustále myslíte na niekoho iného. Vaše emócie jednoducho patria jemu.
Prečo sa toto deje? Niektoré z dôvodov, pre ktoré sa ľudia dopúšťajú emocionálnej nevery, popísal portál The Minds Journal.
#1 Myslia si, že si zaslúžia rozptýlenie. Ak si prechádzajú napr. ťažkým obdobím alebo ak to v ich vzťahu škrípe, ospravedlňujú si to tým, že predsa “o nič nejde”, a v konečnom dôsledku si takéto rozptýlenie zaslúžia.
#2 Myslia si, že patriť iba jedinej osobe “obmedzuje ich slobodu”. Áno, aj takíto ľudia existujú. Aby si dokazovali svoju vlastnú hodnotu, popri “oficiálnom” vzťahu musia mať ešte minimálne jeden ďalší – aspoň vo svojej mysli.
#3 Ako deti nemali príklad, ako má zdravý vzťah vyzerať. Je prirodzené, že ako deti kopírujeme množstvo vzorcov správania od svojich rodičov – a to úplne podvedome. Ak preto niekto nevidel, ako vyzerá normálny vzťah, môže s tým mať v dospelosti problém.
#4 Hnevajú sa na svoju polovičku, no nepovedia to priamo. V myšlienkach preto pri každej možnej príležitosti utekajú do náručia niekoho iného. Aspoň dočasne to “rieši” ich problémy vo vzťahu.
#5 Majú fóbiu zo záväzkov. Ak začína byť vzťah vážny, človek, ktorý ma zo záväzkov strach, ho prestane zvládať, a stále si bude ako keby “držať jednu nohu vo dverách”. Emocionálna nevera mu tak poskytuje pocit, že stále má možnosť niekam utiecť.
#6 Vo vzťahu sa cítia nešťastne. Emocionálnej nevery sa dopúšťajú aj ľudia, ktorí nie sú vo vzťahu šťastní, no zároveň nemajú odvahu ukončiť ho.
#7 Emocionálne ešte nedospeli. Ak je niekto dospelý fyzicky, ani zďaleka ešte nemusí byť dospelý aj emocionálne. Osoba, ktorá sa dopúšťa emocionálnej nevery, je teda ešte možno len nevyzretá, a nie je pripravená na vážny vzťah.
themindsjournal
Nahlásiť chybu v článku